Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116 oraz parter
Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116 oraz parter

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Leczenie ran przewlekłych

  • Leczenie ran

    Rany przewlekłe i odleżyny są najczęściej konsekwencją innych chorób przewlekłych, przebytych urazów i czy zabiegów. Stanowią ogromny problem zdrowotny. Nieleczone lub niewłaściwie leczone stanowią zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.

    Leczenie ran, zwłaszcza leczenie rany przewlekłej, to złożony i wieloetapowy proces. Program kompleksowego leczenia ran w Prestige Medical polega na odpowiednim zdiagnozowaniu przyczyn wystąpienia i niegojenia się rany, a w konsekwencji – na dobraniu i zastosowaniu skutecznych metod terapeutycznych, dostosowanych do możliwości i potrzeb pacjenta.

Co to jest rana przewlekła?

Rana przewlekła oznacza ubytek skóry spowodowany procesem chorobowym lub urazem, który nie poddaje się leczeniu przez okres ponad 6-8 tygodni. W większości przypadków przyczynę tego typu ran udaje się ustalić. Do ran przewlekłych należą: owrzodzenia podudzi (niewydolność żylna), odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, rany o podłożu niedokrwiennym, przewlekłe rany pourazowe.

po pierwsze konsultacja

Pierwszym etapem programu kompleksowego leczenia ran jest konsultacja wstępna. Chirurg Witold Paszta zapoznaje się z rodzajem rany oraz zbiera dokładny wywiad medyczny (dot. etiologii rany, dotychczasowego leczenia, stylu życia pacjenta i in.). Następnie rana jest poddawana oględzinom, po których lekarz proponuje przebieg procesu terapeutycznego.

Konsultacja zawsze poprzedza rozpoczęcie programu leczenia ran.

Opracowanie rany

Zabieg ma na celu oczyszczenie rany i stworzenie optymalnego środowiska do jej gojenia. Polega na usunięciu zanieczyszczeń (w tym tkanek martwiczych), odkażeniu (zmniejszenie ryzyka infekcji oraz poprawa efektywności dalszych zabiegów) oraz zabezpieczeniu rany. Jest to procedura, która odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W trakcie lub po oczyszczaniu, rana może krwawić.

specjalistyczny opatrunek

Opatrunek to jeden z etapów opracowania rany podczas wizyty. Polega on na dobraniu odpowiedniego rodzaju opatrunku i prawidłowym założeniu go na ranę. W Prestige Medical oferujemy najlepsze i najbardziej innowacyjne materiały do opatrywania ran dostępne na polskim i europejskim rynku, które posiadają poparcie wśród specjalistów leczenia ran przewlekłych.

podciśnieniowe leczenie ran - VAC

Podciśnienie wspomaga leczenie trudno gojących się ran, ponieważ stymuluje ono wzrost komórek i pobudza krążenie krwi wewnątrz rany, a to pozwala na jej szybkie zamknięcie. Dlatego terapię tę stosuje się tak chętnie między innymi w przypadku ran przewlekłych, ale także w ranach ostrych, urazowych, przy rozejściu się brzegów rany, no i oczywiście wtedy, gdy pojawiają się powikłania w postaci zakażenia. Dzięki terapii podciśnieniowej następuje szybsze gojenie ran pooperacyjnych. Można przyspieszyć gojenie się ran odleżynowych lub niegojących się owrzodzeń krążeniowych, z którymi często borykają się diabetycy, ale także wspomagać przyjęcie się przeszczepu w przypadku ran pooparzeniowych.

Leczenie podciśnieniowe jest skuteczne w terapii ran, ponieważ osłabia ono procesy opóźniające gojenie, jak obrzęk, niedokrwienie czy wysięk, zmniejszając tym samym ryzyko zakażenia bakteryjnego i powikłań. Jednocześnie wspomaga te procesy, które sprzyjają zamykaniu się rany i zdrowemu gojeniu, jak między innymi ziarninowanie (tworzenie się nowej tkanki), zbliżanie się brzegów rany, powstawanie nowych naczyń krwionośnych, stabilizacja środowiska rany.

Stosując podciśnieniowe leczenie na trudno gojące się rany, odczuwa się jeszcze inne korzyści. Metoda ta nie wymaga tak częstych zmian opatrunków, jak jest to konieczne przy standardowym leczeniu. Co za tym idzie, pacjentowi oszczędza się ewentualnego bólu, dodatkowo obniżają się też koszty leczenia. Ponadto rana zaopatrzona w opatrunek podciśnieniowy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu (lub jest on skutecznie ograniczany), co z pewnością dobrze wpływa na samopoczucie pacjenta. Usuwana z rany wydzielina jest pod stałą kontrolą – można ją łatwo ocenić bez zdejmowania opatrunku.

mkd-team-image
mgr Magdalena Pawłowska
Pielęgniarka

Ile trwa leczenie rany?

To, jak długo trwa proces leczenia rany przewlekłej, zależy od wielu czynników: przyczyny wystąpienia rany, ogólnej kondycji zdrowotnej, stanu i rozległości rany, dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków, a także stylu życia i stosowanej diety. Ogromny wpływ ma także zaangażowania rodziny w opiekę nad chorym (np. pomoc w zakładaniu kompresji). Czas trwania oraz seria i rodzaj zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego przypadku.

cena zabiegu

konsultacja chirurgiczna 220 zł
konsultacja chirurgiczna ze zmianą opatrunku 280 zł
Powierzchowne oczyszczanie rany z konsultacją chirurgiczną 320 zł
Wycięcie martwicy z konsultacją chirurgiczną 350 zł

Rana nieprzyjemnie pachnie

Przykry zapach – a także towarzyszące mu nasilające się dolegliwości bólowe – może być sygnałem rozwijającego się zakażenia rany. Najczęściej jest jednak związany z dużą ilością wysięku z rany, gromadzącego się w opatrunku. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach swojej rany, prawdopodobnie może wystarczyć częstsza zmiana opatrunku lub założenie opatrunku o większej chłonności wydzieliny. Jeśli to nie działa – nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą leczenia ran.

bakterie w badaniu posiewowym

Cechą charakterystyczną ran przewlekłych jest ich kolonizacja przez bakterie. Jest niemal niemożliwym, aby posiew z rany był całkowicie jałowy. To prawda, że w większości ran obecność bakterii może nieco spowalniać proces gojenia, ale zwykle rany te nie wymagają leczenia antybiotykiem. Nie sama obecność drobnoustrojów, ale tworzenie przez nich tzw. „biofilmu” uniemożliwia gojenie się rany.

dieta a gojenie

Prawidłowe odżywianie jest integralną częścią procesu leczenia ran przewlekłych. Niedobory białka, witamin czy mikroelementów, a także odwodnienie to często przyczyny zahamowania procesu gojenia się rany, a nawet powód powstawania nowych ran.

Podczas wizyty, po zebranym wywiadzie, oględzinach rany i wskazaniu propozycji przebiegu terapii, pacjent i jego opiekun uzyskują ważne, podstawowe informacje na temat prawidłowej diety, dostosowanej do wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz współistniejących chorób pacjenta.

Leczone rany

Pacjent lat 57, rana po amputacji palcy kończyny dolnej, nie leczony przewlekle. Rana zbliżona szwami niewchłanialnymi. Zdjęcie drugie po zastosowanej terapii podciśnieniowej VAC.

Pacjent lat 85, chodzący, bez chorób przewlekłych. Rana  po oczyszczeniu chirurgicznym. Czas gojenia ok. 2 miesiące.

rana 3 Prestige Medical

Gojenie rany pooperacyjnej u pacjenta lat 29, bez chorób przewlekłych. Czas gojenia ok. 1 miesiąc od operacji.

rana pooperacyjna