Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116 oraz parter
Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116 oraz parter

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Podcięcie wędzidełka języka

Podcięcie wędzidełka języka w PRESTIGE MEDICAL

  • Zdrowie dziecka w dobrych rękach

    Skrócenie wędzidełka języka u niemowląt i małych dzieci karmionych piersią może być przyczyną trudności w ssaniu oraz przedwczesnego odstawienia dziecka od piersi. Zdarza się, że dziecko ma również problemy z prawidłowym przemieszczaniem śliny, a w konsekwencji nadmiernym ślinieniem (ślinotokiem), a nawet kaszlem spowodowanym zachłystywaną śliną. W starszym wieku pojawiają się problemy z wymową, szczególnie literek: d,t,n,r,l,dz,dż,sz,cz, wady zgryzu, a nawet zaburzenia postawy ciała.

zdrowie i radość od narodzin

Wędzidełko języka (wędzidełko podjęzykowe) łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. O tym wędzidełku przeciętny „zjadacz chleba” chyba wie najwięcej, jego patologie zaś zdarzają się najczęściej.

Wędzidełko podjęzykowe o prawidłowej długości pozwala na swobodne dotarcie języka w każde miejsce jamy ustnej i na poprawne wymawianie konkretnych głosek. Nieprawidłowa anatomia wędzidełka podjęzykowego przeszkadza w poprawnej wymowie a w wieku niemowlęcym i noworodkowym mogą powodowa trudności ze ssaniem piersi co z kolei skutkuje odrzuceniem piersi przez dziecko i szybszym przejściem na sztuczne mleko.

Często o zbyt krótkim wędzidełku u dziecka rodzic dowiaduje się  w gabinecie logopedycznym. Dzieci, które mają za krótkie wędzidełko języka zwykle seplenią. Dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem często mają oprócz wady wymowy problemy z przełykaniem oraz ślinotok.

My rekomendujemy by skrócone wędzidełko języka podcinać jak najwcześniej już w wieku noworodkowym, bo nie niesie to ryzyka powikłań o ile nie ma medycznych przeciwskazań. Podcięcie wędzidełka w późniejszym wieku może być stresującym zabiegiem. A co się stanie, jeśli zabieg zostanie wykonany w późniejszym wieku? Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe będzie zaburzać prawidłową wymowę niektórych zgłosek ponieważ uniemożliwi uniesienie czubka języka do podniebienia i zębów.

Zarezerwuj wizytę

Symptomy nieprawidłowej budowy wędzidełka językowego

  • nieprawidłowy wzorzec ssania i problemy z ssaniem piersi matki – malec męczy się przy karmieniu, płacze i przerywa jedzenie.
  • ruch języka w obrębie jamy ustnej jest ograniczony;
  • przy próbie podniesienia języka do góry wędzidełko bardzo się napina i grubieje;
  • język słabo się wysuwa (nie kieruje się bez problemów w stronę nosa ani brody, tylko zwraca się w prawą lub lewą stronę);
  • końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce (jego czubek jest wcięty na środku, a nie zaokrąglony);
  • głoski wymagające uniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż oraz r) są źle wymawiane

Wczesne wykrycie skrócenia wędzidełka języka (przednie lub tylne) , pozwala wyeliminować problem na odpowiednim etapie rozwoju dziecka, i uniknąć problemów z laktacją, oraz nieskutecznością rehabilitacji prowadzącymi nierzadko do frustracji rodziców.

CENA

Konsultacja 220 zł - 250 zł
Zabieg podcięcia wędzidełka(dwie wizyty kontrolne w cenie) 500 zł

Typy nieprawidłowego wędzidełka języka

Typ 1 : błona rozpoczyna się na czubku języka.
Typ 2 : błona rozpoczyna się kilka milimetrów dalej za końcem języka.
Typ 3 : błona rozpoczyna się z tyłu języka.
Typ 4 : błona nie jest widoczna, błona śluzowa jest blokiem, a język jest ledwo ruchomy. (tzw. wędzidełko tylne)

 

Podcięcie wędzidełka języka – na czym polega zabieg?

Podcięcie wędzidełka językowego to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Przecięte wędzidełko zwykle goi się bez problemu. Po zabiegu konieczne są ćwiczenia lub masaż, które zapobiegną powstaniu zrostów, i co najważniejsze-nauczą unosić język do góry.