Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Angiologia

Czym jest angiologia?

AngiologAngiologia jest bowiem bardzo rozległą specjalizacją pozostającą w związku z takimi dziedzinami jak neurologia, chirurgia naczyniowa, reumatologia, kardiologia, hematologia.

Dopiero od niedawna wiemy, że naczynia chorują podobnie jak różne narządy, dlatego angiologia łączy się niemal ze wszystkimi dziedzinami medycyny. Lekarze angiolodzy to rzadka specjalizacja w Polsce. Jest ich zaledwie 160. Natomiast na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa, czyli aż 15 milionów osób.

 

Kiedy należy udać się do Angiologa?

Choć początkowe objawy związane z niewydolnością żylną zdają się być błahe, to powinny wzbudzić naszą czujność. Już samo drętwienie i obrzęki nóg mogą stać się na tyle uciążliwe, że warto zgłosić się z nimi do lekarza. Tym bardziej powinniśmy się udać na konsultację do specjalisty, kiedy zaczniemy dostrzegać, tuż pod powierzchnią skóry nóg, drobne zmiany naczyniowe takie jak „pajączki”, przebarwienia, czy małe żylaki. Wczesna diagnostyka może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby i zmniejszyć inwazyjność zbiegów naczyniowych w późniejszym czasie.

Żylaki i „pajączki” są zjawiskiem powszechnym. Większość ludzi nie ma świadomości, że takie dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, obrzęki i ogólny dyskomfort, zwłaszcza pojawiające się wieczorem po ciężkim dniu pracy, mogą być objawem choroby żył.

Naczynia krwionośne mają ogromne znaczenie w niemal każdym schorzeniu, a ich zwężenie wywołujące niedokrwienną chorobę serca jest najpowszechniejszą przyczyną śmierci na świecie. Naczynia są rodzajem przewodów dla krwi, ale odpowiadają także za ciśnienie krwi i temperaturę ciała.

Schorzeniem nieco rzadszym od żylaków jest niedokrwienie kończyn dolnych – zazwyczaj spowodowane miażdżycą tętnic.

 

W przypadku miażdżycy tętnic Twoją uwagę powinny zwrócić:

  • bóle nóg, które pojawiają się w dzień – podczas chodzenia i zmuszają do zatrzymania i odpoczynku,
  • bóle nocne nóg zmuszające do stosowania leków przeciwbólowych,
  • niegojące się owrzodzenie lub rany na stopie lub podudziu.

Niedokrwienie kończyny górnej ma podobne objawy z wyjątkiem jednego – gdy zauważysz, że w trakcie pracy ręka „mdleje” – zwłaszcza, gdy pracujesz z ręką uniesioną lub pojawiają się zawroty głowy przy pracy ręką – koniecznie skontaktuj się z angiologiem.

Wizyta u angiologa może być potrzebna, gdy dojdzie do tzw. udaru mózgowego. W około 15% przyczyną udaru jest znaczne zwężenie tętnicy szyjnej.

Bardzo groźnym schorzeniem wymagającym pilnego wdrożenia leczenia jest zakrzepica żył głębokich, najczęściej kończyn dolnych. Nie leczona może prowadzić do śmiertelnego powikłania – zatoru płucnego, może też być przyczyną kalectwa.

Niewiele osób wie, że bardzo istotny jest udział lekarza angiologia w leczeniu zaburzeń erekcji. Blisko 50% przypadków  zaburzeń erekcji (u pacjentów powyżej 40 roku życia) może mieć przyczynę naczyniową.

Cennik usług:

Konsultacja angiologiczna
USG doppler tętnic i żył

Choroby które leczymy:

  • choroby naczyń
  • miażdżyca
  • zaburzenia rytmu serca
  • nadciśnienie
  • choroba wieńcowa
  • choroby serca
  • zawał serca
mkd-team-image
lek. Mariusz Strupiechowski
Angiolog, Kardiolog

Starszy asystent na Oddziale Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce połączył dwie pokrewne dziedziny: kardiologie i angiologie.