Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG

Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG

 

Lekarze wykonujący badanie:   
lek. Andrzej Siemaszko

lek. Michał Kwiatkowski – patomorfologprzycisk
lek. Agnieszka Redosz – Rakowska – patomorfolog

Cena badania: 220 zł

Wynik w ciągu 7 dni.

Biopsja  cienkoigłowa  to technika pobierania materiału do badania histopatologicznego. Jest to zabieg wykonywany przy podejrzeniu raka piersi, raka sutka, zmian tarczycy. Wykonuje się ją cienką igłą o zewnętrznej średnicy 0,4-0,6 mm. Badanie jest praktycznie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia ani podania leków przeciwbólowych. Moment pobrania materiału trwa kilka sekund.

BIOPSJA PIERSI

Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu zmiany za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm). Badanie wykonuje się pod kontrolą USG, co zapewnia precyzję i umożliwia pobranie reprezentatywnej (diagnostycznej) próbki. Lekarz za pomocą USG uwidacznia podejrzaną zmianę w piersi, a następnie wprowadza w nią cienką igłę. Pobrany w ten sposób materiał rozprowadza się na szkiełku laboratoryjnym, wykonuje rozmaz, a następnie odpowiednio konserwuje. Potem zabezpiecza się go w suchym pojemniku i wysyła do badania mikroskopowego.

 

Wskazania do badania:

Ponadto ma zastosowanie także lecznicze, gdyż można ją wykorzystać w celu uwolnienia płynu z torbieli.

BIOPSJA TARCZYCY
Najczęstszym wskazaniem do biopsji są guzki o średnicy przekraczającej 1 cm. Przeprowadzenie biopsji może być również wskazane u osób z guzem mniejszym od 1 cm, jeżeli w wywiadzie stwierdzono napromieniowanie szyi lub głowy bądź występowanie raka tarczycy w rodzinie.
Przebieg badania: