ZNIECZULENIE
Operację odstających uszu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały czas jest przytomny, ale nie czuje bólu. Przed zabiegiem ale już na stole operacyjnym, na małżowinach malowany jest zarys linii wzdłuż których prowadzone będą cięcia. W tej okolicy podawane są następnie zastrzyki bardzo cienką igiełką. Czuć jest jedynie pierwsze ukłucie. Wszystkie następne odbywają się już w znieczulonej skórze.
ZABIEG
Korekcja uszu trwa około godziny i polega na wykonywaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Następnie chirurg odpreparowuje skórę w taki sposób, aby odsłonić chrząstkę małżowiny. Za pomocą igieł lekarz zaznacza miejsca załamania przyszłego fałdu grobelki. W kolejnym etapie zabiegu odkryte chrząstki są odpowiednio modelowane – wyginane ku tyłowi lub nacinane.
Z dojścia tylnego do chrząstki zakładane są niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo, umieszczane są również wchłanialne szwy, które sprawiają, że zmniejsza się kąt małżowinowo-czółenkowy, znajdujący się między muszlą ucha a okostną wyrostka sutkowatego czaszki. Korekta uszu odbywa się poprzez wycięcie fragmentu chrząstki lub jej nacięcie i zawsze opiera się na odpowiednim zszyciu z ukształtowaniem nowej grobelki. Nacięcie jest idealnie schowane w fałdzie skóry, dlatego na widocznej części ucha nie jest widoczne.
GOJENIE
Jeszcze na stole operacyjnym zakładany jest opatrunek. Obejmuje małżowiny i całą głowę. W pierwszych dniach uszy mogą trochę boleć. Dolegliwości znikają po leku przeciwbólowym (Paracetamol, APAP, Panadol lub Saridon), który dostać można w każdej aptece. Osoby bardziej wrażliwe mogą dostać w gabinecie receptę na środki o nieco silniejszym działaniu, choć zwykle nie jest to konieczne.
Opatrunek zmienia się po dwóch dniach. Po tygodniu zdejmowany jest całkowicie razem ze szwami. Obrzęk lub krwiaki powinny już w tym okresie być mniej widoczne. Uszy pozostaną jednak nieznacznie obrzęknięte i tkliwe przez kilkanaście następnych dni. Pozostająca po operacji blizna schowana jest w bruździe między uchem a czaszką.
WYMAGANE BADANIA
- badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
- morfologia, OB i grupa krwi, kreatynina
- badanie ogólne moczu