Co to jest rana przewlekła?
po pierwsze konsultacja
Opracowanie rany
specjalistyczny opatrunek
Opatrunek to jeden z etapów opracowania rany podczas wizyty. Polega on na dobraniu odpowiedniego rodzaju opatrunku i prawidłowym założeniu go na ranę. W Prestige Medical oferujemy najlepsze i najbardziej innowacyjne materiały do opatrywania ran dostępne na polskim i europejskim rynku, które posiadają poparcie wśród specjalistów leczenia ran przewlekłych.
podciśnieniowe leczenie ran - VAC
Podciśnienie wspomaga leczenie trudno gojących się ran, ponieważ stymuluje ono wzrost komórek i pobudza krążenie krwi wewnątrz rany, a to pozwala na jej szybkie zamknięcie. Dlatego terapię tę stosuje się tak chętnie między innymi w przypadku ran przewlekłych, ale także w ranach ostrych, urazowych, przy rozejściu się brzegów rany, no i oczywiście wtedy, gdy pojawiają się powikłania w postaci zakażenia. Dzięki terapii podciśnieniowej następuje szybsze gojenie ran pooperacyjnych. Można przyspieszyć gojenie się ran odleżynowych lub niegojących się owrzodzeń krążeniowych, z którymi często borykają się diabetycy, ale także wspomagać przyjęcie się przeszczepu w przypadku ran pooparzeniowych.
Leczenie podciśnieniowe jest skuteczne w terapii ran, ponieważ osłabia ono procesy opóźniające gojenie, jak obrzęk, niedokrwienie czy wysięk, zmniejszając tym samym ryzyko zakażenia bakteryjnego i powikłań. Jednocześnie wspomaga te procesy, które sprzyjają zamykaniu się rany i zdrowemu gojeniu, jak między innymi ziarninowanie (tworzenie się nowej tkanki), zbliżanie się brzegów rany, powstawanie nowych naczyń krwionośnych, stabilizacja środowiska rany.
Stosując podciśnieniowe leczenie na trudno gojące się rany, odczuwa się jeszcze inne korzyści. Metoda ta nie wymaga tak częstych zmian opatrunków, jak jest to konieczne przy standardowym leczeniu. Co za tym idzie, pacjentowi oszczędza się ewentualnego bólu, dodatkowo obniżają się też koszty leczenia. Ponadto rana zaopatrzona w opatrunek podciśnieniowy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu (lub jest on skutecznie ograniczany), co z pewnością dobrze wpływa na samopoczucie pacjenta. Usuwana z rany wydzielina jest pod stałą kontrolą – można ją łatwo ocenić bez zdejmowania opatrunku.
lek. Witold Paszta
Chirurg
mgr Magdalena Pawłowska
Pielęgniarka
Ile trwa leczenie rany?
To, jak długo trwa proces leczenia rany przewlekłej, zależy od wielu czynników: przyczyny wystąpienia rany, ogólnej kondycji zdrowotnej, stanu i rozległości rany, dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków, a także stylu życia i stosowanej diety. Ogromny wpływ ma także zaangażowania rodziny w opiekę nad chorym (np. pomoc w zakładaniu kompresji). Czas trwania oraz seria i rodzaj zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego przypadku.
cena zabiegu
Rana nieprzyjemnie pachnie
bakterie w badaniu posiewowym
Cechą charakterystyczną ran przewlekłych jest ich kolonizacja przez bakterie. Jest niemal niemożliwym, aby posiew z rany był całkowicie jałowy. To prawda, że w większości ran obecność bakterii może nieco spowalniać proces gojenia, ale zwykle rany te nie wymagają leczenia antybiotykiem. Nie sama obecność drobnoustrojów, ale tworzenie przez nich tzw. „biofilmu” uniemożliwia gojenie się rany.
dieta a gojenie
Prawidłowe odżywianie jest integralną częścią procesu leczenia ran przewlekłych. Niedobory białka, witamin czy mikroelementów, a także odwodnienie to często przyczyny zahamowania procesu gojenia się rany, a nawet powód powstawania nowych ran.
Podczas wizyty, po zebranym wywiadzie, oględzinach rany i wskazaniu propozycji przebiegu terapii, pacjent i jego opiekun uzyskują ważne, podstawowe informacje na temat prawidłowej diety, dostosowanej do wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz współistniejących chorób pacjenta.
Leczone rany
Pacjent lat 57, rana po amputacji palcy kończyny dolnej, nie leczony przewlekle. Rana zbliżona szwami niewchłanialnymi. Zdjęcie drugie po zastosowanej terapii podciśnieniowej VAC.
Pacjent lat 85, chodzący, bez chorób przewlekłych. Rana po oczyszczeniu chirurgicznym. Czas gojenia ok. 2 miesiące.
Gojenie rany pooperacyjnej u pacjenta lat 29, bez chorób przewlekłych. Czas gojenia ok. 1 miesiąc od operacji.