Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116 oraz parter
Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116 oraz parter

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

USG piersi/sutków

Czym jest USG piersi/sutków?

USG piersi sutkówUSG piersi (sutków) to badanie, w którym dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych uwidacznia się tkanki wchodzące w skład piersi. Jest to badanie szybkie, wygodne  bezbolesne, a wstępny wynik można uzyskać już podczas jego przeprowadzania. Badanie poprzedzone jest wywiadem lekarskim z pacjentką oraz analizą poprzednich wyników badań USG i mammografii (jeśli były wykonywane). W trakcie przesuwania głowicy USG po piersi lekarz widzi, jaka jest jej budowa (czy obecne są zmiany patologiczne). Do badanie USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

 

Można je wykonać w każdym dniu cyklu, choć najlepszym momentem jest okres między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. W odróżnieniu od mammografii (MRTG), nie zawsze trzeba więc czekać na wynik badania.

 

Badanie USG jest zazwyczaj bezbolesne. Jeśli jednak jeszcze przed badaniem odczuwasz bolesność w obrębie piersi, uciskanie ich głowicą przez lekarza może nasilać to odczucie. Dlatego przed rozpoczęciem badania USG poinformuj lekarza o wszelkich występujących u Ciebie dolegliwościach ze strony piersi (bolesność, wydzielina, wyciek z sutka). W trakcie badania lekarz może poprosić Cię o zmianę pozycji w celu lepszego uwidocznienia poszczególnych części gruczołu piersiowego. Po zakończeniu badania możesz powrócić do wykonywania codziennych czynności. Zapytaj, gdzie i kiedy możesz odebrać wynik badania.

 

Dlaczego warto wykonać badanie USG piersi?

  • Badanie USG jest nieinwazyjne i przeważnie bezbolesne.
  • Jest to badanie szeroko dostępne i nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.
  • W USG uwidacznia się tkanki miękkie (czyli takie, z jakich składają się piersi: tkankę gruczołową i tłuszczową) lepiej niż w badaniu rentgenowskim (mammografii).
  • USG piersi może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowywania odstępów pomiędzy kolejnymi badaniami.
  • Pozwala wykryć zmiany u kobiet z piersiami zbudowanymi głównie z tkanki gruczołowej (kobiety do 35. roku życia).
  • Pozwala ustalić charakter zmian w piersiach w niektórych przypadkach, kiedy nie jest to możliwe za pomocą MRTG.
  • Dzięki USG lekarz może ustalić, czy dolegliwości ze strony piersi wynikają z procesów fizjologicznych (np. bolesność piersi przed zbliżającą się miesiączką, guzek będący w rzeczywistości tkanką tłuszczową budującą gruczoł) lub łagodnych torbieli. U większości kobiet powyżej 30. roku życia wykonuje się zarówno USG jaki MRTG. Natomiast u kobiet poniżej 30. roku życia samo USG piersi wystarcza do rozstrzygnięcia o konieczności ewentualnej biopsji.

 

Ryzyko:

Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych związanych z wykonywaniem USG piersi.

Badanie ultrasonograficzne piersi zaleca się wszystkim kobietom po ukończeniu 30. roku życia. Oprócz badania USG zaleca się również samobadanie podczas kąpieli, pod prysznicem czy przed lustrem.

Cennik usług:

USG sutków/piersi z opisem ( lek. Siemaszko ) 130 zł
USG sutków/piersi z opisem 120 zł
mkd-team-image

Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku na stanowisku zastępcy ordynatora II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

mkd-team-image

Doświadczony specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Pracownik Szpitala Wojewódzkiego.

mkd-team-image