Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

USG jamy brzusznej

Czym jest USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznejUSG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są stwierdzane przez lekarza podczas badania palpacyjnego nieprawidłowości oraz dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej.

 

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne. Czas trwania badania około 15 – 20 minut. Wynik badania pacjent otrzymuje w postaci opisu lekarskiego wraz ze zdjęciem. Nie ma przeciwwskazań do badania USG jamy brzusznej. Ze względu na bezpieczeństwo dla osoby badanej, istnieje możliwość powtarzania badań, np. podczas monitorowania postępów leczenia.

 

Badanie USG jamy brzusznej typowo powinno rozpocząć badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, który płynnie może być kontynuowany podczas zasadniczej części badania. Istotnym punktem jest też informacja, czy badanie USG jamy brzusznej było wcześniej wykonywane. Jeśli tak, to z jakiego powodu (czy tego samego, co teraz, czy innego – jakiego?) oraz czy są dostępne wyniki poprzednich badań celem porównania dynamiki zmian.Jest to badanie , które warto robić profilaktycznie, najlepiej co roku lub co dwa lata.

 

Objawy, które powinny cię skłonić do wykonania USG jamy brzusznej to:

  • ostre bądź przewlekłe bóle brzucha
  • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
  • powiększenie obwodu brzucha
  • przedłużające się wymioty i/lub biegunka
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych
  • utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
  • utrata wagi ciała
  • gorączka o niejasnej przyczynie
  • uraz brzucha

Jak przygotować się do badania?

Na 6 godzin przed badaniem nie spożywaj posiłków. Jeżeli masz kłopoty ze wzdęciami poprzedniego dnia nie jedz potraw ciężkostrawnych i surowych. Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie dnia poprzedniego i w dniu badania leków typu Espumisan. Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pęcherza moczowego. Należy pić wodę i powstrzymać się z oddawaniem moczu i przyjść na badanie z pełnym pęcherzem.

Przygotowanie pacjenta do badania ma bardzo znaczący wpływ na jego jakość – lekarz wykonujący USG jest w stanie o wiele więcej zobaczyć, kiedy badany jest odpowiednio przygotowany. W przypadku braku przygotowania można spodziewać się dużych ilości gazów jelitowych, przesłaniających widoczność narządów wewnętrznych. Często otrzymuje się wówczas opis np. „badanie o ograniczonej wartości diagnostycznej, trzustka niewidoczna, przesłonięta przez gazy, wskazane ponowne badanie po przygotowaniu

Uwaga! Na godzinę przed badaniem nie pal papierosów.

Cennik usług:

USG jamy brzusznej z opisem ( lek. Siemaszko) 130 zł
USG jamy brzusznej z opisem 100 zł
mkd-team-image

Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku na stanowisku zastępcy ordynatora II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

mkd-team-image
Michał Olejnik
Radiolog

Doświadczony specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Pracownik Szpitala Wojewódzkiego.

mkd-team-image
Konrad Dolny
Radiolog