Czym jest USG jąder?
USG jąder jest badaniem obrazującym stan nie tylko tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a tym samym na szybkie podjęcie leczenia w razie jakichś nieprawidłowości.
Badanie wykonuje się w celu znalezienia przyczyny bólu u pacjenta lub występujących nieprawidłowości, które mogą być związane z jądrami lub najądrzami.
To bezbolesne badanie, które pomaga w szybkim zdiagnozowaniu skrętu jądra albo jego przyczepki. Może być wykonywane u mężczyzny w każdym wieku, gdyż wykorzystuje ultradźwięki do szczegółowego przedstawienia budowy moszny, jądra oraz najądrzy. Badanie trwa zaledwie od kilkunastu do 30 minut, a wynik jest podawany natychmiast. Co więcej, nie wytwarza ono promieniowania rentgenowskiego, które może uszkodzić strukturę jąder.
USG może być wykonywane wielokrotnie.
Przygotowanie do badania.
Do badania USG jąder nie trzeba się przygotowywać w żaden sposób. Przed badaniem USG jąder lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad chorobowy. Pacjent musi powiadomić lekarza o przebytych lub teraźniejszych chorobach przewlekłych, a także wszystkich dolegliwościach.
Wynik badania jest przekazywany pacjentowi bezpośrednio po badaniu, w formie opisu.
Cennik usług:
lek. Wojciech Wyroślak
Urolog
Obecnie pracuje jako starszy asystent w Oddziale Urologii w Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi oraz w Poddębickim Centrum Zdrowia. Należy do Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Aktywnie bierze udział w konferencjach krajowych jak i zagranicznych.