Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Skleroterapia

Czym jest skleroterapia (leczenie żylaków) ?

SKLEROTERAPIA (obliteracja, ostrzykiwanie żylaków) to nowoczesna metoda leczenia żylaków. Stanowi terapię mniej inwazyjną i bardziej bezpieczną w porównaniu z operacyjnym usuwaniem żylaków. Przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych.

 

SkleroterapiaSKLEROTERAPIA –  DLA KOGO?

Zabieg skleroterapii dedykowany jest osobom, które chcą usunąć żylaki kończyn dolnych. Ponadto wskazaniem do terapii są przypowierzchniowe poszerzenia naczyń oraz pajączki naczyniowe.

 

SKLEROTERAPIA – OPIS ZABIEGU

Przygotowanie do zabiegu obejmuje przede wszystkim wykonanie podstawowych badań, w tym USG Doppler.

Przebieg zabiegu skleroterapii kompresyjnej sprowadza się do podawania w miejscu uszkodzonych naczyń żylnych leków, które powodują zwłóknienie, a następnie wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Podczas jednego zabiegu wykonuje się około kilkunastu wkłuć bardzo cienką igłą. Jest to praktycznie bezbolesne, dlatego skleroterapia uważana jest za jedną z komfortowych metod leczenia. Przeważnie nastrzykiwaniem obejmuje się wybraną część nogi, np. udo, czy podudzie.

Zabieg jest mało inwazyjny, praktycznie bezbolesny i trwa około 20 minut

Niekiedy w trakcie zabiegu lekarz wspomaga się obrazowaniem USG Doppler.

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:

 • Po zabiegu na nogi zakładane są specjalne pończochy uciskowe i pacjent musi przez ok 45 minut do godziny spacerować.
 • Przez 4 tygodnie nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni. Jeżeli nie można obyć się bez kąpania w ciepłej wodzie, należy postarać się, aby było ono krótkie i uwzględniało polewanie chłodną wodą.
 • Wizyta kontrolna po 1-3 tygodniach.

 

Obliteracja żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Mała inwazyjność metody powoduje również, że pacjent nie musi po jej zastosowaniu, zostawać przez kilka dni w szpitalu.

 

Wskazaniem do zabiegu mogą być:

 • żylaki o znaczeniu hemodynamicznym (powodujące zastój żylny)-niewydolna żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa,
 • żylaki resztkowe lub nawrotowe po leczeniu chirurgicznym. Dotyczy to głównie żylaków u pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu.
 • „pajączki” naczyniowe,
 • żyły siatkowate szpecące kończyny dolne .

 

Zaletą skleroterapii jest małoinwazyjność. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około 30 minut. Kolejne nastrzyknięcia na tej samej kończynie mogą być wykonane najwcześniej po 7 – 21 dniach. Jedna seria skleroterapii może nie wystarczyć  do zamknięcia wszystkich zmian na całej nodze. Jest to spowodowane ograniczeniami ilościowymi  stosowanych preparatów oraz procedurą leczniczą, a także zależy od rozległości zmian. Pacjent powinien wskazać lekarzowi te zmiany, które przeszkadzają najbardziej.

 

Ogólny przebieg leczenia:

 1. nakłucie żylaka,
 2. wstrzyknięcie leku,
 3. ucisk miejscowy za pomocą pończochy przeciwżylakowej,
 4. chodzenie (spacerowanie) po zabiegu przez około 45 minut,
 5. kontrolna wizyta po 1-3 tygodniach.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu skleroterapii:

 1. Bezwzględne: unieruchomienie pacjenta, zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna, alergia na środki obliterujące, miejscowa lub uogólniona infekcja,  wady serca (przetrwały otwór międzyprzedsionkowy),
 2. Względne: choroby alergiczne, nadkrzepliwość, ogólny zły stan zdrowia, zażywanie środków antykoncepcyjnych, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, ciąża i połóg,  ciężka choroba układowa, zakrzepica powierzchowna żył, częste migreny, przebyty udar mózgu.

Cennik usług:

Zabieg skleroterapii(Czas trwania zabiegu: 15-20 minut, Ilość zabiegów i serii: od 2 do 5 zabiegów, Odstępy pomiędzy zabiegami: 2 tygodnie) 400 zł

DLACZEGO WARTO WYKONAĆ ZABIEG?

 • brak konieczności znieczulenia,
 • brak urazu tkanek, czyli brak blizn po zabiegu,
 • brak konieczności korzystania ze zwolnień lekarskich.

Po zabiegu można szybko wrócić do pracy i wypełniać wszystkie swoje obowiązki.

mkd-team-image

Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku na stanowisku zastępcy ordynatora II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.