Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116 oraz parter
Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116 oraz parter

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

 • BAC tarczycy

  Biopsja tarczycy to badanie polegające na pobraniu za pomocą igły komórek lub tkanek tarczycy, a następnie ich zbadaniu pod kątem zmian nowotworowych. Biopsja tarczycy jest badaniem dającym szansę na wczesne rozpoznanie raka tarczycy. Ponadto badanie tarczycy umożliwia określenie rodzaju innych patologicznych zmian typowych dla różnych chorób tarczycy.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy – celowana wraz z oceną histopatologiczną

Wskazaniami do wykonania BAC tarczycy są: wykrycie niepokojących zmian w obrębie narządu metodą palpacyjną, guzków źle ograniczonych w stosunku do otaczającego go miąższu tarczycy, występowanie bolesności uciskowej w obrębie szyi, wyczucie zmienionej konsystencji narządu podczas badania palpacyjnego, wykrycie małych guzków podczas badania metodą USG.

Materiał pobrany w czasie biopsji cienkoigłowej jest poddawany ocenie lekarza patomorfologa pod mikroskopem. Dzięki tej metodzie z dużą skutecznością mogą być rozpoznane choroby o przebiegu zarówno łagodnym, jak i złośliwym. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania materiału do oceny mikroskopowej ze zmian chorobowych położonych głęboko wśród tkanek, w sposób mało inwazyjny, nie wymagający znieczulenia ogólnego. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.

Zarezerwuj wizytę

BIOPSJA TARCZYCY – PRZEBIEG BADANIA

Biopsję tarczycy przeprowadza się pod kontrolą USG. Biopsja cienkoigłowa tarczycy polega na pobraniu za pomocą cienkiej igły materiału do badania cytologicznego. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala potwierdzić lub wykluczyć złośliwe zmiany nowotworowe, a ponadto daje możliwość rozpoznania zmian typowych dla zapalenia tarczycy (np. ostrego lub ziarniniakowego zapalenia tarczycy). Biopsja tarczycy jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym.

Wyniki biopsji tarczycy należy okazać lekarzowi, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.

ZADZWOŃ I ZAPYTAJ O NAJBLIŻSZY TERMIN WIZYTY
 24 364 31 41
 730 005 585
 recepcja@prestigemedical.pl
 ul. Medyczna 8 lok.116

Cennik usług:

Biopsja cienkoigłowe tarczycy (BAC)(wynik w ciągu 7 dni) 300 zł

WSKAZANIA DO WYKONANIA BIOPSJI TARCZYCY

Kwalifikacja do biopsji tarczycy opiera się na wynikach usg tarczycy i usg węzłów chłonnych szyi oraz na analizie czynników obciążających, np. rodzinnego występowania raka tarczycy. Wskazania do wykonania biopsji tarczycy obejmują:
 • obecność guzka o średnicy powyżej 10 mm w obrazie USG tarczycy,
 • obecność guzków o mniejszej średnicy u pacjentów:
  • z wywiadem rodzinnego raka tarczycy,
  • eksponowanych na promieniowanie jonizujące,
  • z obecnością przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych szyi,
  • z obecnością potencjalnych cech złośliwości guzków w badaniu USG (lite guzki hipoechogeniczne o nieregularnych granicach).

 

Czy biopsja boli ?

Biopsję cienkoigłową wykonuje się bez znieczulenia (ból porównywalny do pobrania krwi), do BAC stosuje się bardzo cienkie igły, co minimalizuje dolegliwości podczas badania. Biopsja wymaga współpracy ze strony Pacjenta. Aby była całkowicie bezpieczna, podczas badania Pacjent nie może się poruszyć.

 

Jakie mogą być powikłania po biopsji?

Powikłania po biopsji tarczycy zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku niepokojących objawów takich jak: zwiększone krwawienie, uporczywy ból, obrzęk w miejscu wkłucia, należy skontaktować się z lekarzem.