Plastyka podwiniętej powieki dolnej
Podwinięcie powieki (łac. entropion palpebrae), polega na odwróceniu brzegu rzęsowego powiek w kierunku worka spojówkowego. Stan ten dotyczy zazwyczaj powieki dolnej. Może dotyczyć jednego lub obojga oczu.
OBJAWY I DOLEGLIWOŚCI
Podwinięcie brzegu rzęsowego w stronę gałki ocznej powoduje stałe drażnienie spojówki i rogówki, co może doprowadzić do powstawania punktowatych ubytków nabłonka, a w ciężkich przypadkach – do owrzodzenia rogówki i powstawania łuszczki. Do głównych objawów towarzyszących entropionowi należą: ból oka, łzawienie oraz przymglenie widzenia.
W razie wystąpienia objawów związanych z podwinięciem powieki, takich jak zapalenie spojówek i rogówki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty. Zastosowanie odpowiednich leków może złagodzić ostre objawy. Użycie plastrów, które mają na celu odwrócenie brzegu podwiniętej powieki dolnej, pozwala z kolei na uzyskanie czasowej ulgi. Trwałą ulgę można uzyskać poprzez leczenie chirurgiczne.
OPIS ZABIEGU
Celem leczenia chirurgicznego jest wywinięcie brzegu powieki dolnej i rzęs na zewnątrz. Można to osiągnąć, stosując różne techniki chirurgiczne, m.in. poprzez założenie szwów rotacyjnych, odtworzenie tarczkowych przyczepów mięśni rozwierających szparę powiekową lub przecięcie tarczki powiekowej z ewentualnym przeszczepem błony śluzowej pobranej z podniebienia twardego.
Około 2 – 3 szwy rotacyjne zakłada się na pełną grubość powieki dolnej w odległości 3 mm od brzegu rzęsowego, zachowując między nimi około 3 milimetrów odstępu. Szew zakłada się od dolnego załamka spojówki na zewnątrz, kierując igłę skośnie ku górze.
ZADZWOŃ I ZAPYTAJ O NAJBLIŻSZY TERMIN WIZYTY
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116