Logo Prestige Medical

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
24 364 31 41
730 005 585
recepcja@prestigemedical.pl
ul. Medyczna 8 lok.116 oraz parter
Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

ul. Medyczna 8 lok. 116 oraz parter

09-400 Płock

Znajdź nas!
 

Biopsja cienkoigłowa piersi

  • Jest to najczęściej wykonywany rodzaj biopsji. Pozwala na pobranie materiału cytologicznego (w postaci komórek, a nie wycinka tkanek, jak ma to miejsce w przypadku materiału histologicznego) i ocenę, czy są to komórki nowotworowe czy też zdrowe.

Co to jest biopsja cienkoigłowa piersi?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) to technika pobierania materiału do badania histopatologicznego. Jest to zabieg wykonywany przy podejrzeniu raka piersi, raka sutka, nowotworu gruczołu krokowego. Takie badanie piersi przeprowadza się przy istniejącym guzku w obu piersiach lub tylko jednej piersi. Guzek może być wyczuwalny pod palcami lub widoczny w badaniu USG piersi. Pacjentka poddająca się BAC nie wymaga hospitalizacji, zabieg bowiem nie trwa długo, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Zarezerwuj wizytę

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to metoda nieinwazyjna pobierania fragmentu tkanki do późniejszego badania cytologicznego i histopatologicznego. Wykorzystywana jest w diagnostyce różnego rodzaju nowotworów, m.in. nowotworu piersi, gruczołu krokowego, ślinianek, czy przerzutów do węzłów chłonnych. BAC wykonywana jest w przypadku wykrycia guzków w badaniu palpacyjnym, samokontroli piersi, badaniu ultrasonograficznym, badaniu radiologicznym czy scyntygrafii. W przypadku małych guzków istnieje możliwość nietrafienia igłą w zmianę patologiczną, dlatego też wynik negatywny badania nie jest jednoznaczny z brakiem występowania zmian nowotworowych. Skuteczność badania w przypadku raka sutka wynosi 80-95%.

PRZEBIEG BADANIA  BAC PIERSI

Biopsję cienkoigłową wykonuję pod kontrolą USG, co zapewnia precyzję badania i umożliwia pobranie reprezentatywnej (diagnostycznej) próbki. Materiał pobrany w trakcie biopsji rozprowadza się na szkiełku laboratoryjnym, wykonuje rozmaz, a następnie utrwala cytofixem. Tak utrwalony preparat zabezpiecza się w suchym pojemniku i wysyła do badania mikroskopowego do Patomorfologa. Badanie mikroskopowe komórek utrwalonych na szkiełku nazywane jest inaczej badaniem cytologicznym.

ZADZWOŃ I ZAPYTAJ O NAJBLIŻSZY TERMIN WIZYTY
 24 364 31 41
 730 005 585
 recepcja@prestigemedical.pl
 ul. Medyczna 8 lok.116

Cennik usług:

Biopsja cienkoigłowe piersi (BAC)(wynik w ciągu 7 dni) 300 zł

Czy biopsja boli ?

Biopsję cienkoigłową wykonuje się bez znieczulenia (ból porównywalny do pobrania krwi), do BAC stosuje się bardzo cienkie igły, co minimalizuje dolegliwości podczas badania. Biopsja wymaga współpracy ze strony Pacjenta. Aby była całkowicie bezpieczna, podczas badania Pacjent nie może się poruszyć.

 

Jakie mogą być powikłania po biopsji?

Powikłania po biopsji zdarzają się rzadko, zwykle przebiegają w postaci niewielkiego siniaka (podbiegnięcia krwawego) na skórze. W celu przyspieszenia resorpcji krwiaka zaleca się stosowanie miejscowo kremu Lioton 1000.

 

Czy biopsja może spowodować, że guz zmieni się w raka?

Nakłucie guza jest całkowicie bezpieczne z punktu widzenia onkologicznego i nie powoduje „zezłośliwienia” guza.