Zabiegi chirurgiczne

Lekarze:

przycisk

Cennik:

Podczas zabiegu pobieramy wycinki do badań histopatologicznych. Cena zabiegu zawiera koszt badania histopatologicznego. W cenę zabiegu wliczona jest jedna wizyta kontrolna ze zdjęciem szwów.

Wycięcie tłuszczaka z badaniem histopatologicznym

Tłuszczaki to łagodne nowotwory tkanki łącznej. Chociaż są to zmiany o charakterze nowotworowym, nie należy się ich bać. Trzeba jednak, dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej zgłosić się z każdą zauważoną zmianą do lekarza. Tylko lekarz może jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z niegroźnym tłuszczakiem, czy też ze zmianą o innym charakterze, wymagającą więcej ostrożności. Jeśli zdiagnozowany zostanie tłuszczak, warto mieć guzek pod kontrolą. Dlaczego? Ponieważ tłuszczaki rosną – wprawdzie bardzo wolno, ale jednak.

Tłuszczaki mogą formować się praktycznie w każdym miejscu na ciele, zazwyczaj jednak pojawiają się na karku, tułowiu, ramionach oraz pośladkach. Zwykle mają kształt podłużny lub zaokrąglony a ich rozmiary są niewielkie (od kilku milimetrów do 2-3 centymetrów).

Zabieg wycięcia tłuszczaka z badaniem histopatologicznym jest procedurą stosunkowo prostą, a jej wykonanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Przeważnie na usunięcie guza z tkanek podskórnych doświadczonemu chirurgowi wystarcza około pół godziny. Przed przystąpieniem do zabiegu należy oczyścić powierzchnię ciała. Dobrze, jeśli zgłaszająca się na zabieg osoba samodzielnie jeszcze w warunkach domowych przygotuje się dokładnie myjąc powierzchnię skóry i usunie włosy o ile tłuszczak mieści się w okolicy gęsto pokrytej włosami. Na sali zabiegowej pacjent zostanie poproszony o położenie się na specjalnym stole i odkrycie partii ciała w rejonie której mieści się narośl. Następnie skóra zostanie zdezynfekowana celem eliminacji bakterii i innych drobnoustrojów z jej powierzchni. Chirurg dokona miejscowego znieczulenia poprzez ostrzyknięcie tkanek roztworem leku osłabiającego przewodnictwo impulsów w zakończeniach nerwowych (często używa się w tym celu np. lidokainy). Kiedy pacjent przestanie odczuwać ból w danej lokalizacji, jałowym skalpelem nacina się powłoki ciała, aby wypreparować guza. Jeszcze w trakcie zabiegu lekarz dokonuje oceny charakteru narośli, aby mieć pewność, że nowotwór nie prezentuje cech złośliwienia. W tym momencie może nastąpić decyzja o zmianie postępowania, jeśli pojawi się takie ryzyko.

Wycięcie kaszaka z badaniem histopatologicznym

Kaszak to potoczna nazwa cysty lub torbieli.

Kaszak jest łagodnym guzkiem, który powstaje na skórze w wyniku zaczopowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej kaszaki pojawiają się na twarzy, szyi, za uszami, na skórze owłosionej głowy, na klatce piersiowej, w górnej części pleców, na kończynach, jak i w okolicy narządów płciowych.

Kaszak przybiera postać miękkiego lub twardego cielistego guzka, który delikatnie przesuwa się podczas nacisku. Można zauważyć na jego powierzchni ciemny punkt, który wskazuje na zaczopowane ujście mieszka włosowego.

Kaszak może się rozrastać w miarę gromadzenia się w nim treści. Zaczerwienienie i bolesność zmiany świadczy zazwyczaj o jej zainfekowaniu.