Skleroterapia

Skleroterapia

 

Lekarz wykonujący zabieg:
lek. Andrzej Siemaszko

Cena zabiegu: 400 zł ( I etap zabieg )

O ilości zabiegów decyduje lekarz. Przed leczeniem lekarz musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie. USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył oraz tętnic.Po zabiegu na nogi zakładane są specjalne pończochy uciskowe i pacjent musi przez ok 45 minut do godziny spacerować. Przez 4 tygodnie nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni. Jeżeli nie można obyć się bez kąpania w ciepłej wodzie, należy postarać się, aby było ono krótkie i uwzględniało polewanie chłodną wodą .

Prestige Medical oferuje kompleksową opiekę dlatego takie usługi jak :  badanie USG Doppler,  mierzenie nóg oraz przygotowanie odpowiednich pończoch – są wykonywane na miejscu w placówce.

Skleroterapia (obliteracja)  to jedna z metod leczenia  „pajączków naczyniowych”, żył siatkowatych oraz żylaków kończyn dolnych. Potocznie nazywana piankowaniem. Metoda polega  na podawaniu leków do światła zmienionych  żył. Leki te, powodują odczyn zapalny śródbłonka, a następnie zwłóknienie i wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Zarówno względy kosmetyczne jak i medyczne  są wskazaniem do wykonania zabiegu skleroterapii.

Zabieg jest mało inwazyjny, praktycznie bezbolesny i trwa około 20 minut. Po obliteracji żylaków nie należy wystawiać skóry na działanie wysokiej temperatury, dlatego przez 4 tygodnie nie wolno zażywać gorących kąpieli, opalać się na słońcu czy w solarium oraz korzystać z saun czy łaźni parowych. Siniaki, które czasami pojawiają się po zabiegu, wchłaniają się od 1 do 6 miesięcy. Zabieg  ten, wykonuje się strzykawką z bardzo cienką igłą, którą wprowadza się do rozszerzonych naczyń specjalny preparat obliterujący. Powoduje on obkurczenie ścian naczyń. Wywołuje proces zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zrośnięcie się rozszerzonego naczynia. Obliteracja żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Mała inwazyjność metody powoduje również, że pacjent nie musi po jej zastosowaniu, zostawać przez kilka dni w szpitalu.

Wskazaniem do zabiegu mogą być:

Zaletą skleroterapii jest małoinwazyjność. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około 30 minut. Kolejne nastrzyknięcia na tej samej kończynie mogą być wykonane najwcześniej po 7 – 21 dniach. Jedna seria skleroterapii może nie wystarczyć  do zamknięcia wszystkich zmian na całej nodze. Jest to spowodowane ograniczeniami ilościowymi  stosowanych preparatów oraz procedurą leczniczą, a także zależy od rozległości zmian. Pacjent powinien wskazać lekarzowi te zmiany, które przeszkadzają najbardziej.

Ogólny przebieg leczenia:

  1. nakłucie żylaka,
  2. wstrzyknięcie leku,
  3. ucisk miejscowy za pomocą pończochy przeciwżylakowej,
  4. chodzenie (spacerowanie) po zabiegu przez około 45 minut,
  5. kontrolna wizyta po 1-3 tygodniach.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu skleroterapii:

  1. Bezwzględne: unieruchomienie pacjenta, zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna, alergia na środki obliterujące, miejscowa lub uogólniona infekcja,  wady serca (przetrwały otwór międzyprzedsionkowy),
  2. Względne: choroby alergiczne, nadkrzepliwość, ogólny zły stan zdrowia, zażywanie środków antykoncepcyjnych, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, ciąża i połóg,  ciężka choroba układowa, zakrzepica powierzchowna żył, częste migreny, przebyty udar mózgu.