Umów się na wizytę
PRP

Osocze bogatopłytkowe (PRP)

Lekarze wykonujący zabieg:

Cena zabiegu : 900 zł

Osocze bogatopłytkowe – leczenie urazów stawów, leczenie ortopedyczne.

Obecnie najskuteczniejszy zabieg jaki można zastosować w przypadku  schorzeń ortopedycznych. W przeciwieństwie do wielomiesięcznych rehabilitacji i fizjoterapii, efekty są szybkie i długotrwałe. Po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego pacjenci, którzy stosują aktywny tryb życia szybciej odzyskują sprawność.

Współczesna medycyna dąży do ograniczenia inwazyjności zabiegów, skrócenia czasu ich trwania i zminimalizowania dolegliwości bólowych pacjentów. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się usługi medyczne polegające na nieinwazyjnych procedurach stymulujących naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Jedną z najnowocześniejszych technik tego rodzaju leczenia jest terapia z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP).

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza – jego stężenie to 1 000 000 płytek na mm³. Jest bogatą w czynniki wzrostu substancją, którą otrzymuje się z krwi pacjenta. Poprzez wstrzyknięcie osocza w odpowiednio dobrane warstwy skóry uzyskuje się efekt przyspieszenia odnowy tkanek. Proces regeneracji ulega przyspieszeniu, a fibroblasty są pobudzane do produkcji nowego kolagenu.PRP jest koncentratem podstawowych białkowych czynników wzrostu, które są wydzielane przez płytki podczas procesu gojenia ran. Zawiera witronektynę, fibrynę i fibronektynę – trzy białka krwi, określane jako cząsteczki adhezyjne. W celu uzyskania PRP pobiera się krew żylną u pacjenta w pozycji siedzącej (niekiedy, w przypadku chorych szczególnie wrażliwych, pobieranie przeprowadza się w pozycji leżącej). Pacjent, który zgłasza się na zabieg z wykorzystaniem PRP, nie musi być na czczo. Najczęściej pobiera się od kilku do kilkudziesięciu mililitrów krwi, która następnie zostaje przeniesiona do separatora (pojemnika do otrzymywania osocza). Separator zostaje umieszczony w wirówce i poddany procesowi wirowania, co trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Zabieg ten  gwarantuje szybkie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne leczenie. Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania.

Wskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym:

 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • ostrogi piętowe,
 • kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki),
 • kolano biegacza,
 • kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
 • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa,
 • urazy i zmiany przeciążeniowe,
 • liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.,
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany,
 • zapalenie ścięgien gęsiej stopki,
 • zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej.
Należy pamiętać, że o kwalifikacji do terapii osoczem bogatopłytkowym zawsze decyduje lekarz specjalista po szczegółowym badaniu lekarskim. Przed zabiegiem konieczne jest posiadanie aktualnej morfologii krwi.