Kriochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Kriochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

 

Lekarz wykonujący zabieg:

Cennik:przycisk

Kriochirurgia dermatologiczna jest skutecznym zabiegiem medycznym służącym do usuwania różnego rodzaju znamion skórnych.

Krioterapia to metoda leczenia polegająca na miejscowym niszczeniu chorych tkanek przez ich zamrożenie. Ciekły azot, który zamraża naczynia tętnicze i żylne pieprzyka, dzięki czemu tkanka zmieniona chorobowo może oddzielić się od zdrowej bez pozostawienia blizny.  Zaletami tej metody są: krótki czas zabiegu, bezpieczna i prosta technika, możliwość stosowania w warunkach ambulatoryjnych. Istnieje cały zestaw schorzeń, przy których leczeniu stosuje się krioterapię w różnej formie, dostosowanej zarówno do pacjenta, jak również rodzaju i zaawansowania zmian skórnych. Krioterapia z powodzeniem stosowana jest przy usuwaniu brodawek, w tym również kłykcin kończystych wywołanych wirusem HPV, które pojawiają się w okolicach intymnych oraz przy odbycie. Terapię tę stosuje się również przy usuwaniu nagniotków czy kurzajek, także w przypadku dzieci.

Usuwanie znamion  powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Wówczas dermatolog zbada pieprzyka za pomocą dermatoskopu i potwierdzi lub wykluczy jego złośliwość. Warto bowiem kwalifikację znamienia do zabiegu pozostawić specjaliście.

Jak przebiega zabieg kriochirurgii?

Kriochirurgia polega na miejscowym, precyzyjnym zamrożeniu chorej tkanki za pomocą specjalistycznego urządzenia działającego na podtlenek azotu. Zamrożenie chorobowo zmienionej tkanki (m.in.: brodawek, odcisków, włókniaków, cyst, torbieli, kaszaków, prosaków) powoduje jej trwałe zniszczenie i zastąpienie przez otaczające zdrowe komórki skóry (proces gojenia trwa ok 10-14 dni). Zabieg przeważnie nie wymaga podania znieczulenia, a podczas jego trwania pacjent może odczuwać jedynie pieczenie lub szczypanie, które zwykle ustępuje po 5-10 minutach.

WSKAZANIA:

PRZECIWSKAZANIA

Kriochirurgia dermatologiczna jest w zasadzie zabiegiem bez przeciwwskazań. Można go wykonać u każdego, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia oraz wieku. Kriochirurgię w leczeniu zmian skórnych zaleca się m.in. kobietom w ciąży oraz pacjentom w wieku podeszłym.