Kriochirurgia nadżerki

Kriochirurgia nadżerki

 

Lekarze wykonujący zabieg:
lek. Rafał Grabowski

Cena zabiegu: 500 zł ( w cenę wliczona 1 lub 2 konsultacje po zabiegowe)

 

 

Nadżerka (bardziej poprawnie “ektopia”) to niepozorna, mała ranka o nierównej, brodawkowatej powierzchni. Powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy od strony pochwy.  Jest powszechnym problemem – miała lub ma ją co czwarta kobieta. Nadżerkę najczęściej mają kobiety, które zaniedbują leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, u których doszło do urazów mechanicznych np. w czasie współżycia niedługo po porodzie, gdy szyjka macicy jest jeszcze osłabiona. Powstaniu nadżerki sprzyjają również przebyte poronienia oraz liczne porody, podczas których może dojść do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. Nieleczona może przeistoczyć się w raka szyjki macicy.

Objawy i diagnostyka
Zwykle schorzenie nie daje żadnych objawów, nie boli, więc najczęściej wykrywa się je przypadkowo.
Naszą uwagę powinny jednak zwrócić:

Wykrywanie nadżerki:
Do badań oceniających nadżerkę nie musisz się przygotowywać. Wybierając się na nie, powinnaś jednak przez 2 dni powstrzymać się od współżycia, a jeśli stosowałaś środki dopochwowe (np. antykoncepcyjne) lub robiłaś irygacje pochwy odczekać 3-4 dni.
Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak cytologia czy kolposkopia, ustala stopień zmian jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Jedną z metod leczenia jest kriochirurgia nadżerki.

Kriochirurgia nadżerki szyjki macicy:
Kriochirurgia jet metodą bezbolesną, szybką i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.
Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie  daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa, mimo że efekt obu metod leczenia jest porównywalny.
W trakcie zabiegu, mimo że jest on w zasadzie bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zabiegu. W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite, wodniste upławy, czy nieznaczne krwawienia.

Kiedy można wykonać zabieg:
Zabieg zamrożenia wykonuje się tuż po miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (od 4 do 12 tygodni, w zależności od wielkości nadżerki i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej.