Reumatolog

Reumatolog

Lekarze:

Cennik:

Reumatolog zajmuje się bardzo liczną grupą jednostek chorobowych związanych ze zwyrodnieniowymi i zapalnymi schorzeniami tkanki łącznej, kości i stawów. Reumatologia jest dziedziną medycyny wewnętrznej, a z pomocy lekarza tej specjalizacji korzystają osoby doświadczające nawracających i intensywnych bólów stawów, ścięgien czy mięśni, którym towarzyszą także inne objawy i które nie chcą się poddać działaniu leków zaproponowanych przez lekarza pierwszego kontaktu.

Podczas wizyty reumatolog zapyta pacjenta o wiele szczegółów, które mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jak najwcześniejsze rozpoznanie oznacza rozpoczęcie przyjmowania odpowiednich leków hamujących postęp choroby w najczęstszych przypadkach chorób reumatycznych takich, jak Reumatoidalne zapalenie stawów.

Opóźnienie rozpoznania, i tym samym leczenia, może bardzo szybko powodować nieodwracalne zmiany w stawach czasem na stałe ograniczające sprawność chorego.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do tej wizyty. Należy przypomnieć sobie, najlepiej napisać na kartce, ważne rzeczy – od kiedy są objawy, które nas zaniepokoiły, jakie to objawy?

Bóle to najczęstsza przyczyna wizyty u reumatologa.

Co boli? Stawy, mięśnie, ścięgna?

Kiedy występują bóle? Rano, wieczorem czy przez cały dzień?

Czy są związane z ruchem czy również są odczuwane w spoczynku? Czy konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, aby te dolegliwości ustąpiły?

Jaki był początek dolegliwości? Związany z infekcją czy z innymi objawami? Pojawiły się nagle bez powodu, czy jest to kolejny raz kiedy coś boli, albo czy charakter bólu się zmienił? Są bardziej dokuczliwe i nie ustępują po zwykłych lekach takich jak paracetamol?

Równie często bólom towarzyszą obrzęki stawów – czy już kiedyś się pojawiały, w jakich stawach?

Bardzo ważne są różne inne objawy towarzyszące. Inne choroby w zakresie różnych narządów – skóry, oczu, gardła, nerek, wątroby. Należy o wszystkim przypomnieć sobie wcześniej i powiedzieć na wizycie, bo objawy stawowe – to może być początek chorób reumatycznych, ale bardzo często jest to początek chorób zakaźnych, chorób układu krwiotwórczego czy układu oddechowego.

Należy przepytać najbliższą rodzinę o występowanie chorób reumatycznych w dzieciństwie i choroby w najbliższej rodzinie.

Ważne są również wcześniejsze wyniki badań, jeśli były robione, – OB, CRP, morfologia, mocz czy bardziej zaawansowane RF – czynnik reumatoidalny, zdjęcia radiologiczne a nie tylko opisy (często zmiany są minimalne, ale dla reumatologa znaczące).

Konsultujemy pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi, takimi jak: