Umów się na wizytę
Onkolog

ONKOLOG
Lekarze:

Cennik:

Onkolog jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych. Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do onkologa i jakie konkretnie choroby leczy specjalista w dziedzinie onkologii.
Niezwykle istotne dla wczesnego wykrywania nowotworów jest skrupulatne wykonywanie zalecanych okresowych badań kontrolnych. Mają one na celu wykrycie choroby w jej fazie bezobjawowej, czyli przedklinicznej. Niestety w Polsce nadal chorzy zgłaszają się do lekarza za późno, w znacznie zaawansowanym stadium choroby.

Profilaktyka raka: po osiemnastce

Młode kobiety powinny nauczyć się samobadania piersi (raz w miesiącu po zakończeniu miesiączki) oraz raz w roku odwiedzać ginekologa i robić cytologię, która pozwala rozpoznać stany przedrakowe. Powinny ją także wykonać kobiety, które mają zamiar rozpocząć życie płciowe. Badanie jest bezbolesne, a wykonane prywatnie kosztuje około 30-40 zł. Młodzi mężczyźni są zagrożeni nowotworem jąder. Powinni zatem co jakiś czas samodzielnie badać jądra, a po zaobserwowaniu najdrobniejszych zmian, których wcześniej nie było, niezwłocznie iść do lekarza.

Profilaktyka raka: po trzydziestce

Kobiety muszą raz w roku wykonywać cytologię i rutynowe badanie ginekologiczne. Raz w roku należy wykonać usg. piersi oraz mammografię, która jest uznawana za najlepsze badanie we wczesnej diagnostyce raka piersi. Dotyczy to zwłaszcza tych pań, których matki, babki lub ciotki chorowały na ten nowotwór. Dobry wynik mammografii nie powinien całkowicie uspokajać. Warto wiedzieć, że nie wszystkie zmiany nowotworowe są widoczne na prześwietleniu piersi. Dlatego z wynikiem należy się zgłosić do lekarza. Badanie nie jest bolesne, chociaż przy bardzo wrażliwych piersiach można odczuwać pewien dyskomfort. Prywatnie badanie kosztuje około 100 zł. Mężczyźni powinni systematycznie samodzielnie badać jądra, przynajmniej co pół roku.

Profilaktyka raka: po czterdziestce

Kobiety, jeżeli nie mają obciążeń genetycznych, raz na rok lub co dwa  lata powinny zrobić mammografię i usg. piersi. Pozwala to określić  rodzaj zmiany (np. torbiel, zwłóknienie), która może wystąpić w piersi. Raz w roku trzeba iść do ginekologa i poprosić o wykonanie cytologii. Rakowi szyjki macicy można skutecznie zapobiegać, a więc warto się systematycznie badać. Ta grupa wiekowa jest zagrożona rakiem jajników i trzonu macicy. Nie ma badań, które pozwalają diagnozować te choroby w bardzo wczesnych stadiach. Uchronić przed nimi mogą tylko regularne wizyty u ginekologa. Rak jajnika przebiega bezobjawowo i trudno go wykryć. Kobietom, które są pod tym względem obciążone dziedzicznie, zaleca się coroczne badanie usg. narządów rodnych. Niekiedy, aby uchronić kobietę przed rakiem, w okresie menopauzalnym proponuje się chirurgiczne usunięcie jajników i hormonalną terapię zastępczą.

Profilaktyka raka: po pięćdziesiątce

Kobiety powinny raz w roku wykonać: mammografię i usg. piersi, badanie ginekologiczne i cytologię. Mężczyźni co dwa lata (w razie dolegliwości częściej) zrobić badanie per rectum (przez odbyt), aby sprawdzić, czy nie ma zmian w gruczole krokowym (prostacie). Jeśli się pojawią, trzeba odwiedzić urologa i zrobić usg. prostaty oraz oznaczyć poziom PSA, czyli antygenu prostatowego. Samo badanie nie wystarczy, bo niektóre nowotwory tego gruczołu rozwijają się przy normalnym poziomie antygenu PSA. Konieczne jest także samobadanie jąder.

Profilaktyka raka: po sześćdziesiątce

Kobiety muszą raz w roku odwiedzać ginekologa, robić cytologię, mammografię i usg. piersi. Nie wolno zaniedbywać samobadania piersi (wystarczy raz w miesiącu). Mężczyźni co pół roku powinni robić badanie per rectum, a raz w roku odwiedzić urologa i zbadać markery PSA.

Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić:

Co zrobić przed wizytą:

Rak piersi – ​czynniki ryzyka
Dokładne przyczyny raka piersi nie są wciąż rozpoznane. Jednakże istnieją pewne czynniki, których występowanie zwiększa zachorowania. Oto one: