NEUROCHIRURG

NEUROCHIRURG

Lekarz:

lek. Cezary Frątczak

Cena wizyty : 200 zł

Neurochirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Do neurochirurga kierowani są pacjenci skarżący się, m.in. na bóle i zawroty głowy, drętwienie lub mrowienie kończyn, z dyskopatiami kręgosłupa oraz ci, u których dochodzi do częstych omdleń bądź mają inne zaburzenia neurologiczne. Neurochirurg (lekarz, którego specjalizacją jest neurochirurgia) zajmuje się najczęściej chorymi, u których stosowanie leków nie przyniosło spodziewanych rezultatów i zachodzi potrzeba, by rozważyć interwencję chirurgiczną.

 

Jakimi chorobami zajmuje się neurochirurg?

Neurochirurg zajmuje się bardzo rozległym zakresem chorób z wyłączeniem tych, które leżą w gestii chirurga naczyniowego (miażdżyca, zator tętnicy płucnej, niedrożność tętnic itd.) lub kardiochirurga. Najważniejsze schorzenia, które leżą w kompetencji neurochirurga to:

Jakie badania wykonuje neurochirurg?

Do neurochirurga zgłaszają się najczęściej pacjenci, którzy skarżą się na zawroty i bóle (tępe, rozpierające, kłujące) głowy, drętwienie i mrowienie kończyn, z dyskopatiami kręgosłupa. Kolejną grupę stanowią ci, u których dochodzi do częstych omdleń bądź utraty przytomności lub mają inne objawy nieprawidłowości neurologicznych. Często zgłaszanymi problemami są również zaburzenia związane z koncentracją i pamięcią, niedowłady, zaburzenia widzenia lub słyszenia. Czasem objawy są tak niespecyficzne, że pacjent najpierw trafia do lekarza pierwszego kontaktu, stamtąd kierowany jest do neurologa lub ortopedy i dopiero kiedy leczenie jest nieskuteczne lub dochodzi do nasilenia symptomów choroby, dostaje skierowanie do neurochirurga. Na pierwszą wizytę należy przynieść wszystkie wykonane dotychczas badania, dzięki czemu neurochirurg będzie mógł nie tylko przeprowadzić szczegółowy wywiad z chorym, ale być może postawi wstępną diagnozę lub zleci dodatkowe badania.

Te najczęściej wykonywane to:

Neurochirurg może zalecić też wykonanie magnetoencefalografii, czyli badania przeprowadzanego w celu zobrazowania elektrycznej czynności mózgu przy pomocy rejestracji pola magnetycznego wytwarzanego przez mózg.

Lekarz może też zlecić badania laboratoryjne, m.in.