Diabetolog

Diabetolog

Lekarze:

Cennik:

Diabetologia jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Diabetolog zajmuje się leczeniem cukrzycy rozumianej jako proces chorobowy obejmujący cały organizm. Do zadań lekarza tej specjalności należy także działalność profilaktyczna. Ma ona olbrzymie znaczenie w dzisiejszych czasach, ponieważ cukrzyca stała się poważnym schorzeniem cywilizacyjnym. Cukrzyca to nie tylko podwyższona glikemia (stężenie glukozy we krwi). Jest to choroba ogólnoustrojowa, powodująca uszkodzenie serca, nerek, oczu, mogąca prowadzić do owrzodzeń stóp i amputacji kończyn dolnych.

W trakcie konsultacji diabetologicznej, lekarz dokona kompleksowej oceny wyrównania oraz ryzyka powikłań cukrzycy oraz podejmie decyzję dotyczącą optymalnego leczenia. Celem leczenia cukrzycy nie jest jedynie doraźne obniżenie glikemii. Właściwa terapia ma maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia przewlekłych powikłań, w przypadku ich występowania zmniejszyć szybkość postępu.

Współczesna opieka specjalistyczna nad chorymi na cukrzycę wymaga podejścia kompleksowego do leczenia tej choroby ze względu na to, że późne powikłania cukrzycy, jak również choroby współistniejące, wymagają leczenia w różnych poradniach specjalistycznych.

Nieleczona choroba prowadzi do niebezpiecznych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, udary, niewydolność nerek, amputacje kończyn, utrata wzroku, polineuropatia, a nawet śmierć. Cukrzyca jest chorobą postępującą, której rozwoju nie można zatrzymać, ale można go spowolnić. W tym procesie kluczową rolę odgrywa diabetolog. Prawidłowe leczenie opóźnia wystąpienie powikłań, zmniejsza nasilenie objawów i wydłuża czas, przez który chorzy mogą normalnie funkcjonować, nie rezygnując z pracy i innych życiowych aktywności.

Podstawowe leczenie cukrzycy obejmuje:

  • insulinoterapię służącą uzupełnieniu niedoborów, które są bezpośrednią przyczyną choroby,
  • podawanie leków doustnych, które np. modyfikują wydzielanie insuliny, zmniejszają insulinooporność tkanek.

Podawanie leków musi być połączone z odpowiednia dietą, która nie będzie powodowała znaczących wahań poziomu glukozy.