Kriochirurgia

Kriochirurgia

Lekarze:

Cennik:przycisk

Kriochirurgia to bezkrwawa oraz bezpieczna metoda lecznicza szeroko stosowana w dermatologii. Polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie i wywołanie kriodestrukcji (zniszczeniu niską temperaturą) tkanek zmienionych chorobowo. Nowoczesne sondy kriochirurgiczne pozwalają na precyzyjne zamrażanie tkanek na zamierzonej powierzchni i głębokości. Dzięki specjalnym kształtom możliwe jest wykonanie pełnego zakresu mrożeń w dowolnym miejscu na skórze.

Przebieg zabiegu

Miejsce poddane leczeniu zostaje wystawione na działanie niskich temperatur  o wartości około -190°C na czas od kilku do kilkudziesięciu sekund. W zależności od charakteru i wielkości zmian mrożenie może zostać wykonane nawet kilkukrotnie. W trakcie zabiegu może wystąpić niewielki ból, w związku z czym u wrażliwych pacjentów można zastosować wcześniejsze znieczulenie za pomoca kremu EMLA.

Bezpośrednio po zabiegu, w fazie rozmrażania może pojawić się nieznaczny ból, który szybko ustępuje. W procesie gojenia powstaje pęcherz, a następnie strup, który odpada po krótkim czasie. Po kilkutygodniowym okresie gojenia nie ma śladu po pierwotnych zmianach chorobowych. Metoda ta nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zabieg wymrażania może być wykonany u pacjentów w każdym wieku (także u dzieci), u kobiet w ciąży oraz u osób w podeszłym wieku lub w złym stanie ogólnym. Zabieg nie wyklucza z pełnej aktywności życiowej.

Kriochirurgię stosuje się w usuwaniu bezpiecznych zmian skórnych, takich jak:

włókniaki miękkie, brodawki łojotokowe, przerost gruczołów łojowych, brodawki wirusowe rąk (tzw. kurzajki), brodawki wirusowe stóp, brodawki płciowe (kłykciny kończyste), brodawki płaskie, rogowacenie słoneczne (wybrane przypadki), róg skórny (wybrane przypadki), leukoplakia błony śluzowej jamy ustnej, leukoplakia błony śluzowej narządów płciowych, choroba Bowena (wybrane przypadki), ziarniniak obrączkowaty, blizny przerosłe (wybrane przypadki), bliznowce (wybrane przypadki), nagniotki (wybrane przypadki), rak podstawnokomórkowy (wybrane przypadki), świerzbiączka guzkowa (wybrane przypadki), wybrane zmiany przerostowe skóry o łagodnym przebiegu.