Biologiczne leczenie migreny

Biologiczne leczenie migreny

Pierwszy lek zapobiegający chronicznym migrenom zatwierdzony przez Komisję Europejską!

Lekarz kwalifikujący do biologicznego leczenia migreny : lek. Marek Krawczyk 

Migrena to więcej niż poważny ból głowy. To skomplikowane schorzenie z szeroką gamą objawów, od bólu po zaburzenia widzenia. Mimo jej powszechności, krążą wokół niej liczne mity i nieprawdy: cierpiący na migrenę mogą odczuwać skrajną izolację, a objawy mogą mieć niszczycielski wpływ na pracę oraz na życie rodzinne i towarzyskie.

W związku z tym osoby cierpiące na migrenę często mają poczucie niekorzystania w pełni z życia – zawsze w obawie przed kolejnym napadem. Migrena na każdego ma inny wpływ i doświadczenia jednej osoby też mogą się zmieniać wraz z upływem lat. Objawy są zróżnicowane: od bólu po jednej stronie głowy przez ból przy czesaniu po wrażenie odrętwienia, a nawet trudności w wysławianiu się.

Każdy cierpiący na migrenę potrafi określić szereg czynników, które wywołują jej napady. Są wśród nich stres, niewyspanie, zmiany hormonalne, pewne potrawy i wiele innych indywidualnych czynników.

Dlatego Komisja Europejska dopuściła do obrotu pierwszy lek biologiczny przeznaczony do zapobiegania napadom bólu migrenowego.

Erenumab to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, które działa poprzez blokowanie receptora CGRP. Uważa się, że receptor ten zaangażowany jest w przekazywanie sygnałów bólowych w przebiegu napadu migreny. Lek może być podawany samodzielnie lub przez inną przeszkoloną osobę co cztery tygodnie za pomocą wstrzykiwacza automatycznego.

W ramach programu i dostępu do leku biologicznego zwalczającego migrenę może skorzystać każdy pacjent, u którego stwierdzono migrenę jednak leczenie powinien zainicjować lekarz doświadczony w diagnozowaniu i leczeniu migreny. 

W programie badań klinicznych nad skutecznością i bezpieczeństwem erenumabu wzięło udział 2600 pacjentów. W grupie otrzymującej przeciwciało odnotowano znaczące zmniejszenie liczby dni z napadami bólu w miesiącu. Profilem bezpieczeństwa i tolerancji leku był zbliżony do profilu placebo.