Umów wizytę online

Alergologia

Umów wizytę online

Choroby które leczymy:
– astma
– POChP
– alergiczny nieżyt nosa
– pokrzywki
– AZS
– obrzęk naczynio-ruchowy, w tym wrodzony
– odczulanie: pyłki, roztocza kurzu, sierść zwierząt, jady owadów

Jakie usługi oferujemy:
– Konsultacja alergologiczna
– Testy alergiczne wziewne

Umów wizytę online

Lekarz alergolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wywołanych przez alergeny.

Alergologia
Dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem różnego rodzaju alergii. Alergie z kolei, to nieprawidłowe reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne, zwane alergenami. Odpowiada za nie nasz układ immunologiczny. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym są alergeny. To substancje, które powodują gwałtowną reakcję uczuleniową. Jej przyczyną jest nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego. Nieprawidłowa, bo u osób zdrowych styczność z taką substancją nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Organizm osoby chorej uznaje ją za zagrożenie i uruchamia systemy mechanizmów obronnych, które mają zwalczyć intruza. Istnieje kilka typów alergenów, które mogą uczulać:

  • Alergeny wziewne – dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Najczęściej są to pyłki traw, chwastów i drzew, roztocza, zarodniki grzybów mikroskopowych, kurz, szczątki roślin i zwierząt.
Kiedy warto pójść do alergologa?

Lekarz specjalizujący się w alergologii okaże się niezbędny nie tylko wtedy, kiedy stwierdzimy już, że cierpimy na alergię. Często zdarza się, że obserwowane objawy chorobowe nie muszą jednoznacznie wskazywać na reakcję uczuleniową. Coraz częściej konieczne jest przeprowadzenie testów alergologicznych.

Najczęstsze alergeny i odczulanie:
Do najczęstszych alergenów zaliczamy kurz, roztocza, pyłki roślin, dym ( w tym papierosowy) oraz sierść. Po stwierdzeniu alergii, w wielu przypadkach można zdecydować się na terapię polegającą na odczulaniu, czyli stopniowym podawaniu małych dawek alergenu.

Zaniepokoić powinny nas także wszelkie niespotykane dotychczas reakcje skórne. Jeżeli po kontakcie z jakimś materiałem na skórze pojawia się wysypka, pęcherze lub pokrzywka, lepiej skonsultować się z alergologiem. Warto również zwrócić uwagę na problemy z układem pokarmowym po zjedzeniu niektórych produktów. Ból brzucha i biegunka po zjedzeniu chleba czy wypiciu szklanki mleka mogą wskazywać na alergię pokarmową.

Umów wizytę online

PORADY I RECEPCJA

ADRES PLACÓWKI

Formularz kontaktowy

Prestige Medical Services sp. z o.o.  © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone