CYTOLOGIA

CYTOLOGIA

W Polsce codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. Dzięki cytologii można uratować 4 z nich. Badanie cytologiczne pozwala na wcześniejsze wykrycie nowotworu, a w związku z tym, na skuteczniejsze jego leczenie.

Na czym polega?     Badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa od 5 do 10 min. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik i za pomocą specjalnej szczoteczki, pobiera  do badań próbki komórek z tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki macicy.

Kiedy wykonać i jak się przygotować?     Badanie należy wykonać 4 dni po lub 4 dni przed miesiączką, najlepiej między 10. a 20. dniem cyklu. Zaleca się, by przez kilka dni przed badaniem nie stosować żadnych środków dopochwowych, nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji), a dobę przed badaniem – nie współżyć.

Przeciwwskazania?     Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania cytologicznego. Może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. Badanie może być wielokrotnie powtarzane.

W Polsce wyniki cytologii może być podawany opisowym systemem Bethesda (TBS) lub w pięciostopniowej skali Papanicolau (PAP).

Co oznacza numer grupy w skali PAP?

Grupa I – w rozmazie prawidłowe komórki.

Grupa II – w rozmazie prawidłowe komórki z grupy I oraz liczne komórki zapalne. Należy przeprowadzić leczenie przeciwzapalne, a po jego zakończeniu wykonać kontrolną cytologię. W tej grupie nie stwierdza się komórek dysplastycznych czy nowotworowych. U kobiet z nadżerką występuje grupa II.

Grupa III – w rozmazie komórki z cechami dysplazji małej średniej lub dużej. Występuje podejrzenie raka. Jeśli po podjęciu leczenia zmiany nie ustąpią należy pobrać wycinek z szyjki macicy lub zastosować elektronizację szyjki.

Grupa IV – w rozmazie komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.

Grupa V – w rozmazie zmiany bezwzględnie złośliwe np. zmiany nowotworowe szyjki lub trzonu macicy.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia nakazuje opisywanie cytologii systemem TBS.

System Bethesda opisuje czy pobrany materiał klasyfikuje się do oceny i czy obraz pobranych komórek jest prawidłowy.

Co oznaczają skróty w opisowym systemie Bethesda?

Gdy na wyniku jest skrót FI oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Badanie cytologiczne należy powtórzyć po 6 miesiącach, gdy rozpozna się zmiany typu ASC, AGC i LSIL. Gdy badanie wykaże zmiany typu HSIL należy pobrać wycinek z szyjki macicy do dalszej diagnostyki.

A Ty kiedy ostatnio wykonałaś cytologię?