Jak przygotować się do badań?

Jak przygotować się do badań?

USG ginekologicznego wykonywanego za pomocą głowicy dopochwowej
Przed badaniem należy opróżnić pęcherz
USG ginekologicznego wykonywanego przez powłoki brzuszne
Na ok. godziny przed badaniem należy wypić 1 – 1,5 litra wody niegazowanej; nie oddawać moczu aż do czasu badania.
USG ortopedycznego do badania
Nie jest wymagane przygotowanie do badania.
USG jamy brzusznej
Lekarz zaleca zażycie środka przeciw wzdęciom w przeddzień badania oraz dietę lekkostrawną, a 6 godzin przed badaniem nie spożywać posiłków. Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pęcherza moczowego. Należy pić wodę i powstrzymać się z oddawaniem moczu i przyjść na badanie z pełnym pęcherzem.
Badanie jest bezbolesne, szybkie i bezpieczne oraz pozwala natychmiastowo zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Pacjent otrzymuje opis oraz wydruk zdjęć ultarsonograficznych.
USG piersi
USG piersi można wykonać dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na badanie w jego pierwszej połowie.
Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej, ręce położone za głową. USG obejmuje zarówno piersi jak i doły pachowe.
USG tarczycy
Do USG tarczycy nie jest wymagane przygotowanie. W trakcie badania pacjent leży z lekko odchylona głową. Badanie jest bezbolesne, szybkie i bezpieczne oraz pozwala natychmiastowo zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Pacjent otrzymuje opis oraz wydruk zdjęć ultarsonograficznych.
USG węzłów chłonnych
Badanie nie wymaga przygotowania.
USG tętnic szyjnych
Do USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie jest wymagane przygotowanie. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Badanie jest bezbolesne, szybkie i bezpieczne oraz pozwala natychmiastowo zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Pacjent otrzymuje opis oraz wydruk zdjęć ultarsonograficznych.
USG tętnic kończyn dolnych
Jeżeli wymagana jest ocena aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych lekarz zaleca zażycie środka przeciw wzdęciom w przeddzień badania oraz dietę lekkostrawną, a 6 godzin przed badaniem nie spożywać posiłków. Nie jest potrzebny pełny pęcherz moczowy.

USG żył kończyn dolnych
Do badania USG Doppler żył kończyn dolnych nie jest wymagane przygotowanie. Badanie jest bezbolesne.

Echo serca
Do USG serca nie jest wymagane przygotowanie. Badanie jest bezbolesne. Wykonuje się je w pozycji leżącej.