Implant Antykoncepcyjny – Jak Działa?

Czym jest Implant Antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to długotrwała i odwracalna metoda antykoncepcyjna w postaci niewielkiego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Ten  przypominający zapałkę implant wszczepia się pod skórę, skąd uwalnia tylko progestagen (hormon, który dominuje w drugiej połowie cyklu), skutecznie zapobiegając ciąży. Czas działania implantów wynosi od 6 miesięcy do 5 lat.

Implant antykoncepcyjny – dla kogo jest przeznaczony?

Taka antykoncepcja jest szczególnie polecana kobietom, które nie mogą przyjmować pigułek antykoncepcyjnych z różnych powodów, np. z powodu nadciśnienia, cukrzycy, ryzyka choroby nowotworowej lub zakrzepowo-zatorowej , a także palenia papierosów lub wieku (powyżej 35. roku życia). Implant, w przeciwieństwie do tabletek, nie uwalnia estrogenów, które najczęściej są przyczyną działań niepożądanych. Jest więc o wiele bezpieczniejszy niż pigułki. Na wszczepienie pręciku mogą się zdecydować także kobiety, które z powodu swojej dużej nadwagi (powyżej 90 kg), nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych. Implant jest rozwiązaniem także dla kobiet, które karmią piersią, bo uwalniany przez niego progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko matki.

Implant antykoncepcyjny – gdzie i kiedy się go zakłada?

Sam zabieg przypomina zastrzyk. Implant antykoncepcyjny wszczepia się pod skórę (w znieczuleniu miejscowym) po wewnętrznej stronie ramienia. U kobiet praworęcznych implant zakłada się do skóry ramienia lewego i odwrotnie. Implantu nie widać z zewnątrz, jednak jest wyczuwalny pod palcami. Dzięki temu można sprawdzić, czy jest na miejscu i działa.

Lekarze zalecają, aby założyć implant w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego (a najlepiej w pierwszym dniu krwawienia).

Implant antykoncepcyjny – jak działa?
Efekt antykoncepcji od 6 miesięcy do 5 lat. Przez ten czas implant uwalnia niskie dawki progestagenu, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się bezpośrednio do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. W ten sposób:

tampon

 • zapobiega jajeczkowaniu (owulacji);
 • zagęszcza śluz, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej;
 • hamują cykliczne dojrzewanie endometrium;
 • Po 3 do 5 latach implant powinien być usunięty i zastąpiony nowym, gdyż po tym czasie kończy się uwalnianie progestagenu.

Od kiedy zaczyna działać?

Implant zaczyna działać po tygodniu od założenia.

Jak usunąć?

Jeśli kobieta w ciągu 3 lat od założenia implantu zdecyduje się go usunąć, lekarz może w każdej chwili go wyjąć. Wówczas zabieg polega na nacięciu skóry, wyjęciu implantu i założeniu bandaża uciskowego, który powinno się nosić przez całą dobę. Płodność wraca już w następnym cyklu po usunięciu implantu.

Implant antykoncepcyjny: wady i skutki uboczne

U kobiety, która zdecydowała się na implant, miesiączki mogą być nieregularne. Oczywiście można podjąć próbę ich wyregulowania za pomocą środków farmakologicznych) lub może wystąpić całkowity brak krwawienia. To jedne z poważniejszych działań niepożądanych.

Należy także pamiętać, że stosowanie implantu hormonalnego nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania

kobieta, prezerwatywa

 • wiek – poniżej 18. roku życia;
 • zakrzepowe zapalenie żył lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
 • ostra choroba wątroby;
 • guzy wątroby (niezłośliwe i złośliwe);
 • rak sutka lub jego podejrzenie;
 • krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie;
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu.

Zapoznaj się z naszą ofertą wszczepienia implantu TUTAJ

Śledź nas również na facebooku: /PrestigeMedicalPL

Leave a comment