Umów się na wizytę
FIBEROSKOPIA

Fiberoskopia giętka

Lekarze wykonujący zabieg:

Cennik:

Wyróżniamy dwa rodzaje fiberoskopii : sztywny i giętki. W Prestige Medical badanie wykonywane jest  fiberoskopem giętkim firmy Olimpus.

Badanie fiberoskopowe obecnie uznawane jest za “złoty standard” w ocenie jamy nosowo-gardłowej u dzieci.

Fiberoskopia to badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć górne drogi oddechowych, nawet w trudno dostępnych miejscach, i ocenić ewentualne zmiany. U dorosłych badanie fiberoskopem można zlecić w przypadku podejrzenia raka nosogardła. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian za pomocą fiberoskopu można pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Ponadto badanie może być wykonane w celach kontrolnych po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową górnych dróg oddechowych. Tę metodę diagnostyczną można wykorzystać także u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania, uczuciem ciała obcego, przeszkody w gardle oraz z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła Fiberoskopia znajduje zastosowanie także u osób, u których z różnych powodów nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym (np. silny odruch wymiotny). Ponadto jest stosowana w ocenie działań ubocznych stosowanych leków donosowych i monitorowanie leczenia.

Fiberoskopia jest wskazana przede wszystkim u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek).

Fiberoskopia – na czym polega?

Pacjent znajduje się pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela. Fiberoskopia nie wymaga znieczulenia, gdyż zwykle jest bezbolesna. Jednak u dzieci lub osób szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła lidokainą w spray’u.

 

Jakie są wskazania do fiberoskopii? Jak przebiega badanie?

Fiberoskop zostaje wprowadzony do nosa i dalej przesunięty do jamy nosowo-gardłowej i innych części górnych dróg oddechowych. Następnie lekarz obserwuje badany rejon. Fiberoskop doskonale dostosowuje się do naturalnych krzywizn w obrębie dróg oddechowych, w związku z tym dostęp do wszystkich regionów, także tych trudno dostępnych, jest bardzo łatwy. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Poza tym badanie jest praktycznie bezbolesne

Fiberoskopia umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w obrębie górnych dróg oddechowych, począwszy od jamy nosa, poprzez nosogardło i gardło środkowe, aż po krtań i gardło dolne. Dzięki badaniu można także ocenić stan ujścia gardłowych trąbek słuchowych. Fiberoskopia daje także możliwość przeprowadzenia badania przy deformacjach anatomicznych jam nosa oraz zmianach obrzękowych lub przerostowych błony śluzowej.

WSKAZANIA DO BADANIA

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA U DZIECI

Bycie na czczo od 1-2 godziny aby zmniejszyć ryzyko odruchów wymiotnych. Dziecko powinno być bez intensywnego kataru ( katar utrudnia lub uniemożliwia oglądanie struktur gardła). Najlepiej badanie wykonać ok 2 tygodnie po infekcji ( w trakcie oceny występuje obrzęk i nie będzie możliwa dokładna ocena )