Endokrynolog na NFZ – trochę sobie poczekasz.

Endokrynolog na NFZ – trochę sobie poczekasz.

“Za czym kolejka ta stoi…”?

Wydłużające się kolejki do lekarzy w Polsce, to już niemal nasza specjalność narodowa. W ciągu ostatnich 9 lat, średni czas oczekiwania na wizytę do specjalistów wzrósł prawie dwukrotnie. Tak wynika z badań Barometru Fundacji Watch Health Care. Niezależnie od sympatii politycznych, jeszcze żaden z rządów nie znalazł remedium na pogarszającą się sytuację w państwowej służbie zdrowia. Średni czas oczekiwania na wizytę to 4 miesiące, chociaż do niektórych specjalistów czeka się o wiele dłużej. Jedyną, w dodatku ciągle rozwijającą się alternatywą pozostają wizyty w prywatnych placówkach.

Endokrynolog – rekordzista wśród specjalistów

W skali całego kraju, endokrynologia, to specjalizacja która bije niechlubne rekordy. Przynajmniej, jeśli mowa o wydłużających się kolejkach. Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji endokrynologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, lepiej uzbrój się w cierpliwość, bo endokrynolog przyjmie Cię po dwóch latach czekania. Dla porównania, do pediatry zaczekasz dwa tygodnie, czyli nomen omen, tyle ile średnio potrwa grypa 😉

Endokrynolog w Płocku – czy jest lepiej?

Otóż… teoretycznie tak. Według danych na stronie NFZ, długość kolejki do poradni endokrynologicznej w naszym mieście, to średnio 28 miesięcy, czyli krócej niż średnia krajowa. Natomiast realnie, na swoją kolej u endokrynologa można czekać ponad trzy lata, czyli więcej niż Endokrynolog na NFZ, endokrynologiawynosi wcześniej wspomniana średnia 🙂

Faktem jest to, że w kraju brakuje lekarzy specjalistów, jednak prywatna wizyta u endokrynologa może odbyć się niemal natychmiast. Dla przykładu, do Dr Antoniny Sobieszczańskiej (endokrynolog) dostaniesz się z marszu, natomiast w niektórych placówkach, takich jak Prestige Medical, wizyta może odbyć się w sobotę.

Jak wskazuje WHC, spośród 39 dziedzin medycyny, dostęp do lekarzy specjalistów poprawił się jedynie w 10. W przypadku 18 specjalizacji sytuacja uległa pogorszeniu, natomiast w przypadku 11 specjalistów czas oczekiwania nie uległ istotnej zmianie. Tymczasem, rezerwacji wizyt u endokrynologa Prestige Medical, możesz dokonywać telefonicznie, osobiście lub przez system online.

 

Leave a comment