24 364 31 41
Umów się na wizytę
Zabiegi okulistyczne

Drobne zabiegi okulistyczne

Lekarz wykonujący:

Cena zabiegu:

Wykonujemy następujące zabiegi okulistyczne:

Torbiel (cysta) powieki lub spojówki

Cysta (torbiel) powieki lub spojówki powstaje najczęściej na skutek działania bakterii, jednak przyczyny powstania cysty mogą leżeć na przykład w zatkanych kanalikach łzowych lub używaniu przeterminowanych kosmetyków. Najczęściej jest to wypełniony płynem guzek. Zabieg jest krótki i bezbolesny, polega na nacięciu zmiany i jej wyłuszczeniu.

Brodawczaki spojówki

Brodawczaki spojówki dzielą się na dwie grupy:

Uszypułowane brodawczaki często występują w załamku dolnym worka spojówkowego, ale mogą pojawić się także w spojówce powiekowej, fałdzie półksiężycowatym czy w mięsku łzowym. Wiele takich brodawczaków ustępuje samoistnie w ciągu miesięcy bądź lat i wówczas nie wymagają leczenia. Jeśli brodawczak jest uszypułowany, mały, nie szpeci i jest akceptowany kosmetycznie, można go pozostawić do obserwacji lub usunąć chirurgicznie, jeżeli jest duży i mocno przeszkadza.

Nieuszypułowane brodawczaki to pojedyncze guzy o płaskiej podstawie występujące tylko w jednym oku. Często występują w spojówce gałkowej okolicy rąbka rogówki. W przypadku brodawczaków nieuszypułowanych konieczna jest ścisła obserwacja lub chirurgiczne wycięcie.

Gradówka

gradowka płockGradówka to przewlekły stan zapalny gruczołu Meiboma. Gradówka powstaje, gdy gruczoły łojowe znajdujące się po wewnętrznej stronie powieki czopują się, a w gruczole gromadzi się wydzielina, w której może się rozwinąć zakażenie. Zmiana zazwyczaj powiększa się stopniowo.

Objawia się bezbolesnym zgrubieniem brzegu powieki (początkowo może przypominać jęczmień).

Do leczenia gradówki miejscowo stosuje się maść i krople z antybiotykami, aby zapobiec zakażeniu bakteryjnemu. Jeżeli po takim leczeniu gradówka nie zniknie, należy ją usunąć chirurgicznie.

 

 

Kępki żółte

Kępki żółte – żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, związane z odkładaniem cholesterolu w skórze. Wskutek nadmiernego odkładania się lipidów powstają płaskie wykwity na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka. Sposób postępowania polega na wycięciu chirurgicznym. Niewielkie blizny można wówczas całkowicie ukryć w fałdach skórnych powiek, zwłaszcza górnych.

Wszystkie wymienione drobne zabiegi okulistyczne są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i trybie ambulatoryjnym, przy użyciu jednorazowych materiałów, w komfortowych warunkach.