24 364 31 41
Umów się na wizytę
Zabiegi chirurgiczne

Lekarze:

przycisk

Cennik:

Podczas zabiegu pobieramy wycinki do badań histopatologicznych. Cena zabiegu zawiera koszt badania histopatologicznego.

Wycięcie tłuszczaka z badaniem histopatologicznym

Tłuszczaki to łagodne nowotwory tkanki łącznej. Chociaż są to zmiany o charakterze nowotworowym, nie należy się ich bać. Trzeba jednak, dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej zgłosić się z każdą zauważoną zmianą do lekarza. Tylko lekarz może jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z niegroźnym tłuszczakiem, czy też ze zmianą o innym charakterze, wymagającą więcej ostrożności. Jeśli zdiagnozowany zostanie tłuszczak, warto mieć guzek pod kontrolą. Dlaczego? Ponieważ tłuszczaki rosną – wprawdzie bardzo wolno, ale jednak.

Tłuszczaki mogą formować się praktycznie w każdym miejscu na ciele, zazwyczaj jednak pojawiają się na karku, tułowiu, ramionach oraz pośladkach. Zwykle mają kształt podłużny lub zaokrąglony a ich rozmiary są niewielkie (od kilku milimetrów do 2-3 centymetrów).

Zabieg wycięcia tłuszczaka z badaniem histopatologicznym jest procedurą stosunkowo prostą, a jej wykonanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Przeważnie na usunięcie guza z tkanek podskórnych doświadczonemu chirurgowi wystarcza około pół godziny. Przed przystąpieniem do zabiegu należy oczyścić powierzchnię ciała. Dobrze, jeśli zgłaszająca się na zabieg osoba samodzielnie jeszcze w warunkach domowych przygotuje się dokładnie myjąc powierzchnię skóry i usunie włosy o ile tłuszczak mieści się w okolicy gęsto pokrytej włosami. Na sali zabiegowej pacjent zostanie poproszony o położenie się na specjalnym stole i odkrycie partii ciała w rejonie której mieści się narośl. Następnie skóra zostanie zdezynfekowana celem eliminacji bakterii i innych drobnoustrojów z jej powierzchni. Chirurg dokona miejscowego znieczulenia poprzez ostrzyknięcie tkanek roztworem leku osłabiającego przewodnictwo impulsów w zakończeniach nerwowych (często używa się w tym celu np. lidokainy). Kiedy pacjent przestanie odczuwać ból w danej lokalizacji, jałowym skalpelem nacina się powłoki ciała, aby wypreparować guza. Jeszcze w trakcie zabiegu lekarz dokonuje oceny charakteru narośli, aby mieć pewność, że nowotwór nie prezentuje cech złośliwienia. W tym momencie może nastąpić decyzja o zmianie postępowania, jeśli pojawi się takie ryzyko.

Wycięcie tłuszczaka z badaniem histopatologicznym