24 364 31 41
Umów się na wizytę
Ostrzykiwanie stawów

Ostrzykiwanie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów ogranicza sprawność, a może prowadzić nawet do inwalidztwa. Pacjenci mają dziś do wyboru kilka metod, które pomagają zmniejszyć dolegliwości i odzyskać pełną swobodę ruchów. Sprawdź, jakie są nowoczesne metody leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów.

METODA I: WSTRZYKNIĘCIE KWASU HIALURONOWEGO (WISKOSUPLEMENTACJA)

96Polega na podawaniu bezpośrednio do stawu zastrzyków z kwasu hialuronowego. Jest on głównym składnikiem płynu stawowego, ale w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zmniejszenia jego stężenia. Uzupełnienie ubytków kwasu hialuronowego powoduje wzrost lepkości płynu stawowego, przez co zmniejsza się tarcie w stawie i poprawia jego ruchomość.

Często już po pierwszym zastrzyku chorzy odczuwają istotną poprawę stanu zdrowia. Jednak pamiętać należy, że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt ten występuje dopiero po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki leku.

Leczenie stawu: zwykle stosuje się 3 do 5 zastrzyków w odstępach tygodniowych do jednego stawu.

Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak objawów ubocznych.

Lekarz wykonujący zabieg:

Cena zabiegu: 200 zł

METODA II: WSTRZYKNIĘCIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO (PRP)

پلاسمای-غنی-از-پلاکت-PRP (1)Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w osoczu. Płytki te uwalniają czynniki wzrostu (PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF), które są odpowiedzialne za procesy regeneracji. PRP zawiera również białka tj. fibryna, fibronektyna i vitronektyna, odpowiedzialne za adhezję komórkową.

Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego silnie pobudza regenerację uszkodzonych ścięgien, mięśni lub więzadeł. Metoda ta daje szybko widoczne rezultaty i poprawę w przypadkach, w których dotychczas trudno było uzyskać jakikolwiek efekt. Pacjent nie musi przyjmować już tylu leków.

Kiedy stosuje się metodę ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

Metodę tą stosuje się przy leczeniu:

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem należy wykonać badanie krwi: morfologia, HCV, HBV, HIV.
Jeśli wyniki badań krwi są dobre, pacjent kwalifikowany jest do zabiegu.

Na czym polega zabieg?

Pielęgniarka pobiera od pacjenta krew żylną. Następnie krew jest odwirowywana w specjalnej wirówce. Po odwirowaniu, ortopeda ściąga z probówek frakcję osocza o wysokiej koncentracji płytek krwi, zawierających czynniki wzrostu. Pod kontrolną USG koncentrat wstrzykiwany jest w uszkodzone miejsce.

 

Cena zabiegu: 700 zł