24 364 31 41
Umów się na wizytę
Fiberoskopia (badanie nosogardła)

Fiberoskopia to badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć górne drogi oddechowych, nawet w trudno dostępnych miejscach, i ocenić ewentualne zmiany. Badanie fiberoskopowe obecnie uznawane jest za „złoty standard” w ocenie jamy nosowo-gardłowej u dzieci.

Fiberoskop to niewielkich rozmiarów endoskop. Wykorzystuje się go głównie przy diagnozowaniu zmian w obrębie górnych dróg oddechowych (nos, gardło, nagłośnia, krtań). Przy pomocy fiberoskopu można także ocenić stan tchawicy, a także ujścia gardłowych trąbek słuchowych.

W jakich przypadkach stosuje się fiberoskopię

Badanie z użyciem fiberoskopu bardzo często wykonuje się u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego. Specjaliści podkreślają, że jest to najlepsza metoda oceny wielkości trzeciego migdałka u najmłodszych pacjentów, ponieważ umożliwia szybkie i niemal bezbolesne badanie nosa i nosogardła.

Fiberoskop jest również wykorzystywany do badania pacjentów z chorobą nowotworową górnych dróg oddechowych, zaburzeniami głosu, zaburzeniami połykania, uczuciem ciała obcego gardle, a także z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła.

Przygotowanie do badania u dzieci:

Przygotowanie u dorosłych- nie jest wymagane.

Przebieg badania:

Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego. Badanie jest bezbolesne i wykonywane w znieczuleniu miejscowym błony śluzowej Lidokainą w spray’u. W przypadku badania małych dzieci wskazane jest aby jeden z rodziców trzymał dziecko na kolanach podczas badania.
Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez nos lub jamę ustną i oglądaniu narządów przez specjalistę.

Jakie informacje uzyskujemy dzięki badaniu

Fiberoskopia umożliwia obejrzenie wszystkich okolic górnych dróg oddechowych i szczegółową ocenę ewentualnych zmian w ich obrębie. Jest to badanie o wiele dokładniejsze od badania radiologicznego i pozwala na wyeliminowanie konieczności napromieniania pacjenta, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Lekarz wykonujący badanie: