24 364 31 41
Umów się na wizytę
Cystoskopia

Lekarz wykonujący badanie:

Cena badania:

Cystoskopia jest badaniem wnętrza pęcherza moczowego przy użyciu wziernika (endoskopu), zwanego cystoskopem, o średnicy zbliżonej do średnicy długopisu. Wyróżniamy dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.

Metoda bardziej nowoczesna i bezbolesna to cystoskopia giętka, czyli ta dostępna w Prestige Medical.

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu jest wykonywana zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny różnych objawów ze strony dróg moczowych, takich jak obecność krwi w moczu (haematuria).

Na czym polega badanie

Cystoskopia giętka polega na obejrzeniu wnętrza pęcherza, cewki moczowej oraz samego moczu. Zabieg rozpoczyna się podaniem do cewki moczowej żelu o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową do pęcherza moczowego wprowadzany jest giętki cystoskop. Wnętrze pęcherza zostaje dokładnie zbadane, aby stwierdzić obecność kamieni, guzów lub innych nieprawidłowości. W trakcie badania pobiera się czasem także niewielkie fragmenty tkanki (biopsja). Jeśli niezbędne okażą się kolejne badania lub zabieg endoskopowy, konieczne może być wykonanie cystoskopii przy użyciu sztywnego endoskopu.

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut.

Po badaniu możesz odczuwać pewien dyskomfort w trakcie oddawania moczu, który powinien ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni. Zostaniesz poproszony o picie większych niż zazwyczaj ilości płynów przez 24 godziny po zabiegu, a także możesz otrzymać antybiotyk w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji układu moczowego.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem należy dokładnie zadbać o higienę intymną, a także opróżnić pęcherz. Osobom z infekcją dróg moczowych urolog może zalecić przyjmowanie na kilka dni przed badaniem leków przeciwbakteryjnych.

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopię wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem urologiem i na jego wskazanie. Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zlecone wykonanie cystoskopii, są:

Cystoskopia – przeciwwskazania

Cystoskopii nie należy wykonywać w przypadku: