24 364 31 41
Umów się na wizytę
Angiolog

ANGIOLOG

Lekarze:

Cennik:

 

#angiologplockDopiero od niedawna wiemy, że naczynia chorują podobnie jak różne narządy, dlatego angiologia łączy się niemal ze wszystkimi dziedzinami medycyny. Lekarze angiolodzy to rzadka specjalizacja w Polsce. Jest ich zaledwie 160. Natomiast na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa, czyli aż 15 milionów osób.

Konsultacja z lekarzem angiologiem może dotyczyć wielu schorzeń np. Zespołu Raynauda czy ciężkogojących się ran, jednak najczęstszą przypadłością, którą zajmują się angiolodzy jest przewlekła niewydolność żylna, choroba potocznie znana jako żylaki kończyn dolnych.

 

 

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

Choć początkowe objawy związane z niewydolnością żylną zdają się być błahe, to powinny wzbudzić naszą czujność. Już samo drętwienie i obrzęki nóg mogą stać się na tyle uciążliwe, że warto zgłosić się z nimi do lekarza. Tym bardziej powinniśmy się udać na konsultację do specjalisty, kiedy zaczniemy dostrzegać, tuż pod powierzchnią skóry nóg, drobne zmiany naczyniowe takie jak „pajączki”, przebarwienia, czy małe żylaki. Wczesna diagnostyka może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby i zmniejszyć inwazyjność zbiegów naczyniowych w późniejszym czasie.

Żylaki i „pajączki” są zjawiskiem powszechnym. Większość ludzi nie ma świadomości, że takie dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, obrzęki i ogólny dyskomfort, zwłaszcza pojawiające się wieczorem po ciężkim dniu pracy, mogą być objawem choroby żył.

W poradni chorób naczyń, angiolog diagnozuje i leczy zespoły uciskowe, ostre niedokrwienie kończyn, obrzęk limfatyczny, stopę cukrzycową oraz żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w tym zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

Schorzeniem nieco rzadszym od żylaków jest niedokrwienie kończyn dolnych – zazwyczaj spowodowane miażdżycą tętnic.

W przypadku miażdżycy tętnicTwoją uwagę powinny zwrócić:

Niedokrwienie kończyny górnej ma podobne objawy z wyjątkiem jednego – gdy zauważysz, że w trakcie pracy ręka „mdleje” – zwłaszcza, gdy pracujesz z ręką uniesioną lub pojawiają się zawroty głowy przy pracy ręką – koniecznie skontaktuj się z angiologiem.

Wizyta u angiologa może być potrzebna, gdy dojdzie do tzw. udaru mózgowego. W około 15% przyczyną udaru jest znaczne zwężenie tętnicy szyjnej.

Bardzo groźnym schorzeniem wymagającym pilnego wdrożenia leczenia jest zakrzepica żył głębokich, najczęściej kończyn dolnych. Nie leczona może prowadzić do śmiertelnego powikłania – zatoru płucnego, może też być przyczyną kalectwa.

DIAGNOSTYKA

Jednym z najistotniejszych badań w diagnostyce chorób naczyniowych jest badanie dopplerowskie. Jest to technika ultrasonograficzna z oceną przepływów w naczyniach krwionośnych. W przypadku diagnostyki żylaków kończyn dolnych badanie to pozwala wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia układu żylnego, które może być podstawową przyczyną powstawania schorzenia. Wyniki badania dopplerowskiego są decydujące w podjęciu decyzji o sposobie i rodzaju leczenia.

Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z widocznymi, znacznymi zmianami tylko lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby i dobrać odpowiedni dla nas sposób leczenia.

Natychmiast skontaktuj się z angiologiem, gdy dojdzie do:

Niewiele osób wie, że bardzo istotny jest udział lekarza angiologia w leczeniu zaburzeń erekcji. Blisko 50% przypadków  zaburzeń erekcji (u pacjentów powyżej 40 roku życia) może mieć przyczynę naczyniową.